Güneş enerjili absorbsiyonlu soğutma sistemi
Solar absorption system
- Tez No: 198783
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
i1ÖZETBu çalışmada, güneş enerjisiyle çalışan absorbsiyonlu soğutma sistemininçalışma prensibi, kullanılan akışkan çiftleri, verim, debi yönünden incelenmiştir.Sistemde kullanılan akışkan çifti olarak H2O-LiBr ve güneş enerjili sistemin sağladığıfaydalar incelenmiştir.Uygulama alanı olarak, stanbulda bir lokanta seçilerek kritik (Mayıs-Eylül) aylar içinısı kazançları, güneş ışınım değerleri (Doğru, Yaygın, Yansıyan) ve kollektörde saatlikm2 ye gelen faydalı enerji ve faydalanma oranları hesaplanarak optimum kollektör alanıbulunmuştur.Aylık maksimum ısı kazancına göre absorbsiyonlu soğutma sistemi seçilmiş, değişiknoktalardaki basınçlar, debiler, sıcaklıklar ve sistemin genel verimi hesaplanmıştır.Güneş enerjisinin yardımcı enerji olarak kullanıldığı absorbsiyonlu soğutma sisteminde,bulunan optimum kollektör alanına bağlı olarak amortisman süresi hesaplanmıştır.Anahtar Kelimeler : Güneş Enerjisi, Soğutma, klimlendirme, Absorbsiyonlu SoğutmaSistemi, Kollektör
Özet (Çeviri)
ii2SUMMARYIn this study, working principle, fluids couple, coefficient of absorption cooling systemwith solar energy is investigated due to fluids couple flow. H2 O- LiBr is used for thefluids couple of this system and it is advantages are investigated.Restaurant is selected for investigation, and optimum collector area is obtained withcalculation of heat gains, solar radiation values, hourly useful energy value per one m2of collector area, and collector useful ratios for May to September.Monthly absorption cooling system is selected rated with monthly maximum heat gain,and for every components pressure, flow rates, temperature and general coefficient arecalculated.the absorption cooling system is solar assisted of type.Keywords : Solar Energy, Refrigeration, Air Conditioning, Absorption CoolingSystem, Collector