Güneş enerjili absorbsiyonlu soğutma sistem tasarımı
Solar absorption cooling design
  1. Tez No: 274869
  2. Yazar: ENGİN DURMUŞ YENİGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNGÖR, YRD. DOÇ. DR. ASUDE ELTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde soğutma sistemleri için harcanan enerji miktarı büyük bir hızla artmaktadır. Bu artışın çevresel ve ekonomik sonuçları tüm dünya için önemli bir konudur. Özellikle Türkiye'de üretilen elektrik enerjisinin büyük bir kısmı fosil yakıtlardan elde edilir. Bu durumun çevreye verdiği olumsuz etki kendisini küresel ısınma, hava ve çevre kirliliği gibi sonuçlarla gösterir. Ayrıca soğutma için harcanan elektriğin artışına elektrik fiyatlarında olan artış da eklenince maliyet daha da büyümektedir. Bu tezde tasarlanan güneş enerjili absorbsiyonlu soğutma sistemleri gibi uygulamalar tüm bu olumsuz etkileri önemli oranda azaltacaktır. Bu tasarım Muğla Üniversitesi şartlarına göre yapılmış olup, Muğla İlinin güneş geliş açıları, Muğla Üniversitesi Mediko binasının soğutma yükü ve bu yükün karşılanması için gerekli toplayıcı alanı hesaplanmıştır. Ayrıca kullanılacak kolektörlerin kış aylarında ısıtmaya katkısı ve tüm sistemin sağlayacağı tasarruf miktarı da hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the energy spent on air-conditioning systems is increasing rapidly. The environmental and economic results of this increase are important for the whole world. To specify, in Turkey, the electric energy is obtained mainly from the fossil fuel. The negative effect of this matter appears with affiliated consequences such as global warming, air and environmental pollution. Moreover, the expenses get even higher when the increase in the electricity cost is added. Air-conditioning systems with absorption, just like the one designed in this thesis, will decrease these negative effects. The design in this thesis is developed according to the conditions of Muğla University, the angle of the sun in Muğla, the load of air conditioning, particularly in cooling and the collector area to meet this load. Additionally, the contributions of these collectors to air conditioning in heating in winter and the whole amount of the energy that the system will save are calculated.