Homojen olmayan malzemelerde çatlak problemlerinin dinamik olarak sonlu elemanlar metodu ile incelenmesi
Solution of dynamic crack problems in functionally graded materials using fnite element method
  1. Tez No: 198784
  2. Yazar: SERHAT IŞIKOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BORA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
IVÖZETBu çalışmada öncelikle konuyla ilgili olarak katılarda dalga yayılımı, sonluelemanlar teorisi ve kırılma mekaniği konuları hakkında teknik bilgiler verilmiştir.Dinamik çatlak analizi ve statik çatlak analizleri yapılarak karşılaştırmaproblemleri çözülmüştür. Problemlerin çözümünde sonlu elemanlar metodu/ANSYSprogramı kullanılmış ve özel alt programlar (subroutine) yazılmıştır. Bulunandinamik ve statik sonuçlar, literatürde mevcut olan homojen ve fonksiyonelderecelendirilmiş malzemeleri içeren problemlerin çözümü ile elde edilen sonuçlar ilekarşılaştırılmıştır. Sonuçların ve yazılan alt programların doğruluğu ispatlandıktansonra, literatürde mevcut olmayan, aşınıma dayanımlı ve fonksiyonel derecelendirilmişmalzemeden yapılmış kaplamalarındaki çatlak problemleri dinamik olarak analizedilmiştir.Bu analizlerde kaplamalarda bulunan periyodik ve tek çatlak durumları, bunlarındinamik analizlerinin sonuçları bu sonuçların hangi kriterlere göre değiştiğiincelenmiştir.Sonuçlar grafikler ve deformasyona uğramış sonlu elemanlar ağları ilegösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
VABSTRACTFirstly, some theoretical background on wave propagation in solids, finiteelement method and fracture mechanics is given in this study.Dynamical and statical fracture analyses were carried out for comparison purposes.Finite element method /ANSYS was used as the solution tool and user definedsubroutines were written for modeling and solving the problem. Obtained results werecompared to the results available in literature for homogenous and functionally gradedmaterials. After it was shown that, all results were agreed and subroutines seemed to beworking properly, dynamic fracture problems for wear resistant FGM coatings whichhad not been considered in literature before were solved.In all these analyses, single and periodic cracks were considered. Dynamic resultswere obtained and explained in detail. All the results were given as tables, plots anddeformed finite element mesh.