Analitik hiyerarşi yöntemiyle deniz karakol uçağı seçimi
Maritime patrol aircraft selection with analytic hierarchy process
- Tez No: 198792
- Danışmanlar: DR. ADALET ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Anahtar Kelimeler : Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP), Çok Kriterli Karar,Duyarlılık Analizi, Deniz Karakol Uçağı Seçimi.Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöneticiler tarafından son zamanlardakullanılan, oldukça populer bir çok kriterli karar verme yaklaşımı olarak öneçıkmaktadır.AHP kullanılarak sözel değerlendirmeler bilgisayar temelli ExpertChoice programı vasıtasıyla bir karar destek sistemine dönüştürülebilmektedir.Bunun yanısıra AHP insan değerlendirmelerindeki öznelliği ve tutarsızlığı birarada tutabilmektedir.AHP alternatifler arasından seçim yapma problemlerinde oldukçakullanışlıdır. Bu yaklaşımın uygulanabilirliği Deniz Karakol Uçağı seçimindeörnek bir uygulama ile gösterilmiştir. Seçim problemi beş aşamalı bir hiyerarşiolarak yapılandırılmıştır: amaçlar, kriterler, birinci seviye alt kriterler, ikinciseviye alt kriterler ve alternatifler. Karar verici tarafından nispi ağırlıklarhiyerarşinin her düzeyi (tüm kriterler-alt kriterler) için belirlenmiştir. Belirlenenkarar kriterlerinin ağırlıkları değerlendirilerek en iyi Deniz Karakol Uçağı seçimiyapılmıştır. Müteakiben duyarlılık analizi kullanılarak her bir kriterin nispi önemderecesindeki değişimlerin alternatiflerin önceliklendirilmesini nasıl etkilediğiortaya konulmuştur. Bu tezde, karar vermede AHP'nin etkin olarakkullanilabileceği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Keywords : Analytic Hierarchy Process (AHP), Multi Criteria DecisionMaking, Sensitivity Analysis, Maritime Patrol Aircraft Selection.The Analytic Hierarchy Process (AHP) that is used by managersnowadays becomes a very popular multi criteria decision making approach.By using AHP, qualitative judgements can be converted to a decisionsupport system by the PC-based Expert Choice program. Besides that, AHP canaccomodate subjectivity and inconsistency in human judgements.AHP is well-suited to the selection problems. The feasibility of thisapproach is illustrated with a sample execution of the process for maritime patrolaircraft selection. The selection problem is structured into a 5-level hierarchy:goals, criteria, first level sub-criteria, second level sub-criteria and alternatives.The relative weights of decision criteria are then determined by decision makersunder each node of the hierarchy. The best maritime patrol aircraft had beenselected by being judged with the weights of determined decision criteria. Afterthat, sensitivity analyses are used to examine the response of the overall priorityof alternatives to changes in the relative importance of each criterion. This thesisprovides evidence that analytic hierarchy process is an effective tool for decisionmaking.