Konak-konut bileşiklerinin spektroskopik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of host-guest compounds by spectroscopic methods
- Tez No: 198823
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNEŞ KÜKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZETKonak-konuk bileşikleri, konak ve konuktan oluşan iki bileşenli molekülersistemlerdir. Bu sistemler iki ilginç özellik gösterirler. Bunlardan birincisi: Konakbileşik konuk moleküllerin yerleşebileceği açık bir yapıya sahip olmalıdır. Boyutuyumu gerekliliğinden dolayı konuklar boyut seçiciliği gösterirler ve bundan dolayımoleküler elek olarak davranma yeteneğine sahiptirler. Diğer ilginç özellik ise ikibileşen arasındaki etkileşmenin hidrojen bağı, iyon-dipol, dipol-dipol ve Van derWaals kuvvetleri gibi kovelent olmayan kuvvetlerden ibaret olmasıdır. Konukmoleküllerin iki bileşen arasında hiç bağ oluşmadan konak yapısı içinde basit birşekilde hapsedilmiş olduğu düşünülür.Moleküler yapıların birleşmesiyle daha büyük moleküller elde edilir; örneğinalüminosilikat farklı bir şekilde oluşan iç yüzeyleriyle konak yapıyı oluşturmak içinfarklı şekillerde düzenlenebilir.Zeolitler alkali ve toprak alkali metallerin sulu alüminosilikatları olaraktanımlanabilir.Zeolit ve organik türdeki konak moleküllerin yapılarının oldukça uyumluoldukları gözlenmektedir. Buna rağmen zeolitlerin iç fazlarının konak molekülleriçeren bileşiklerinkinden farklı oldukları kabul edilmektedir. Zeolit konak inorganikbir bileşiktir. Organik konuk moleküller katı, çözelti ve gaz fazlarında bulunurlarkenzeolitler son derece katıdırlar. Polimerik zeolitler oyuklara benzer sınırsız bir boşluklardizilimi olarak göz önüne alınabilirken organik bir konak molekül ayrı bir iç boşluksağlar.Spektroskopik yöntemler zeolitlerin ve onların iç yüzeyinde adsorblananmoleküllerin belirlenmesinde önemli katkılarda bulunmuştur. Bu çalışmada konak-konuk etkileşmeleri vurgulanarak zeolitlerin spektroskopik yöntemlerle incelenmesiaraştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYHost-guest compounds are two component molecular systems consisting ofhost and guest. These systems possess two interesting properties. First, host compoundshould have an open structure to accommodate guest molecules. Since dimensionalconformity is needed, guests show dimensional selectivity and therefore they have themolecular sieving property. Second, the interaction between the two componentsconsists of non-covalent forces such as hydrogen bond, ion-dipole, dipole-dipole andVan der Waals forces. It is considered that guest molecules are simply confined to thehost structure without any bonding between the two components.Fusion of molecular building blocks leads to larger molecular materials; forexample, the aluminosilicate unit can be arranged in various ways in order to formhost structure with differently structured inner surfaces.Zeolites are defined as diluted aluminosilicates of alkaline and alkaline earthmetals.It has been observed that there is a good deal of conformity between zeoliteand organic guest molecule structures. However, it is admitted that the inner phases ofzeolites are different from those of guest molecule containing compounds. The zeolitehost is an inorganic compound. Zeolites are exclusively solids, while organic hostcompounds can exist in the solid, solution or gaseous phases. One organic hostprovides one discrete interior cavity, while the polymeric zeolites might be regarded asan infinite sequence of voids similar to cavitands.Spectroscopy has contributed significantly to the characterization of zeolitesand the molecules adsorbed on their internal surface. In this study spectroscopicstudies of zeolites, with particular emphasis on host-guest interactions, will bereviewed.