Mimarlık pratiklerine öneri bir yaklaşım olarak iktidar ağları
Power networks as a potential approach for architectural practices
- Tez No: 198946
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT TANJU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mimarlık pratikleri, 20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren önemli bir dönüşüm sürecinegirmiştir. Mimarlık mesleğinin değişen konumu ve üretilen tartışmalar dönüşüm kapsamındaele alındığında, `kriz' eksenli bir yaklaşıma eğilim gözlenmektedir.Çalışma kapsamında, öncelikle, bu dönüşümlerle ilişkisi bağlamında, dünya ekonomisindekiyakın dönemli değişimlere değinilmiş; bunu takiben de mimarlık pratiklerindekidönüşümlerin çerçevesi, çeşitli veriler yardımı ile oluşturulmuştur. Bu bağlam içerisindeyapılan yorumlar ve oluşturulan söylemlerin bir `kriz' yaklaşımı içerisinde üretildiği, içerikolarak yoğunlaştıkları konular ve kullanılan kavramlar ekseninde yapılan bir gözlemle ortayakonulmaktadır. `Kriz' eksenli söylem üretme eğiliminin tanımladığı problem ve çelişkiler,mimarlık ortamının, söz konusu dönüşümler ile ilişkilenme biçimine dair alternatifyaklaşımların arayışını gerektirmektedir. Buna bağlı olarak, çalışmada, alternatif birpozisyonun gerekçeleri oluşturulmaya çalışılmış ve `iktidar ağları' olarak ifade bulan biryaklaşımın olasılığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The last quarter of the 20th century had been a considerable transformation period for thearchitectural practices. In this scope of the transformation period, the changing position of thearchitectural profession and the discussions brought out are stating a tendency to an approachbased on `crisis?.The research work begins with a brief mentioning of the recent changes in world economy, inthe context of its relationship with this transformation of the architectural practices. Then, thetransformation of the architectural practices was outlined by the assistance of some obtaineddata. The outturn of the common approach as `crisis? is presented regarding the intense topicsand the vocabulary constituted in the commentaries and statements within this context. Theproblems and contradictions of the tendency to such an approach based on `crisis?, necessitatethe search of alternative approaches concerning the correlation of the architectural milieu withthe stated transformation. Consequently, in this study, reasons for an alternative position hasbeen formed and the potentiality of an approach expressed in words `power networks? hasbeen explored.