Turizmde Amasya ili; arz ve talep araştırması ile turizm potansiyelinin belirlenmesi
The Research of demand and need in tourism and the indications of tourism potential in tourism for the city of Amasya
  1. Tez No: 19897
  2. Yazar: ATIF ULUBAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAİT EVLİYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
TURİZMDE AMASYA iLÎi ARZ ve TALEP ARAŞTIRMASI ÎLE TURİZM POTANSİYELİNİN BELİRLENMESİ (Ö Z E T) Bu araştırmanın amacı Amasya îli'nin turizm potansiyelini ortaya koyarak, devlete ve yatırımcılara turizm yatırımlarıyla ilgili fikir vermek ve öneri de bulunmaktır, İlin turizm patansiyelinin ortaya konması, bölge turizminin gelişmesi konusunda alınacak kararların sağlıklı olabilmesi için önem taşımaktadır. Bu araştırma için gerekli veriler, bu konuda ki litaratürün taranmasıyla, saha araştırmasıyla ve turistlere uygulanan anket yoluyla elde edilmiştir. Konuyla ilgili istatistik! veriler, Turizm Bakanlığı, Amasya 11 Turizm Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü, merkez ve diğer ilçe belediyelerinin yayınları ile resmi kayıtlarından alınmıştır. Anket sorularının değerlendirilmesinde tabülasyon, 1991-2000 yılları için turistik yatak ihtiyacının belirlenmesinde en küçük kareler metodu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, bölgenin turizm potansiyeli bütün yönleriyle ortaya konulmuş ve bölge turizminin gelişmesine katkıda bulunacak öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE RESEARCH OF DEMAND AND NEED IN TOURISM AND THE INDICATIONS OF TOURISM POTENTIAL IN TOURISM FOR THE CITY OF AMASYA (SUMMARY) The main purpose of this research is to bring the potential of tourism in Amasya into public view -and to suggest solutions and recomments to the state and researches. Bringing the potential of tourism in Amasya into public view is important to develop the regional tourism and to help making decisions about the region. The necessary data for this research have been obtained from the examining the publications in this area and the questioniere made on the guests who visited our country. The statistical data has been obtaired from publications of the Ministry of Tourism, the Amasya Tourism management, the museum Management, and all municipalities in the region. The evalnation of this questioniere have been based on tabulation method and the demand for touristic number of bed for 1991- 2000 is determined by using small squares method. At the end of the research, the tourism potential of the region has been stated in all ospects and new suggestions for developing the regional tourism have been recommended. KEY WORDS : Tourism potential, Tourism demand, Tourism supply.