Bir imaj çeşidi olarak destinasyon imajı ve turizmde destinasyon imajının ölçülmesi (Amasra örneği)
The destination image as a type of image and the measurement of destination image in tourism: The case study of Amasra
- Tez No: 265163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. RAMAZAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada temel amaç; imaj, destinasyon ve destinasyon imajı kavramlarını tanımlayarak bu kavramlarla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar ışığında bir bütünlük sağlamak ve turizm pazarlamasında çok önemli olan destinasyonların, pazarlanabilmesi için öncelikle var olan imajlarının ölçülmesi ve daha sonra bu imaj paralelinde bir pazarlama stratejisi belirlenmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda bu çalışmada, Amasra ilçesi pilot bölge kabul edilerek bu ilçenin mevcut imajı belirlenmeye çalışılmıştır. Toplam 430 ziyaretçiden elde edilen veriler, SPSS istatistik paketi ile analize tabi tutulmuştur. İstatistik yöntem olarak faktör analizi ve varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, ziyaretçilerin Amasra ilçesinin imajını değerlendirirken 5 unsurdan etkilendikleri saptanmıştır. Beş faktörün toplam açıklama gücü %57'dir. Ziyaretçilerin destinasyon imajı değerlendirmesini yaparken, tarih ve kültürel miras, alışveriş ve yemek, huzurlu ortam, temiz ortam ile bölge mimarisi ve alt yapı unsurlarından etkilendikleri belirlenmiştir. Cinsiyet, yaş, eğitim, medeni durum ve Amasra'yı ziyaret değişkenlerine göre varyans analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fundamental aim of this study is to determine the necessity of measuring the present image of the destinations that are important in tourism marketing and then decide a marketing strategy parallel to this image. Accordingly in this study, the concepts of image, destination, destinations image are defined to provide unity by the light of the scientific studies related to these concepts. Amasra region is chosen is the pilot region and the present image of the Amasra is tried to be determined. The data gathered from 430 visitors are analyzed with the SPSS statics program. Factor analysis and variance analysis are used as statistical method. As a result of the study, it is stated that the visitors are affected by 5 factors while evaluating the image of Amasra region. The explanatory power of these five factors is %57. It is deduced that the visitors are affected by history and cultural heritage, shopping and food, peaceful environment, clean environment, architecture and infrastructure of the region while evaluating the destination image. Variance analysis is used according to variables such as gender, age, education, marital status and visit to Amasra.