Parallel hardware and software implementations for electromagnetic computations
Elektromanyetik hesaplamaları için paralel donanım ve yazılım uygulamaları
  1. Tez No: 198975
  2. Yazar: ALİ RIZA BOZBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Multilevel fast multipole algorithm (MLFMA) is an accurate frequencydomain electromagnetics solver that reduces the computational complexity and memory requirement significantly. Despite the advantages of the MLFMA, the maximum size of an electromagnetic problem that can be solved on a single processor computer is still limited by the hardware resources of the system, i.e., memory and processor speed. In order to go beyond the hardware limitations of single processor systems, parallelization of the MLFMA, which is not a trivial task, is suggested. This process requires the parallel implementations of both hardware and software. For this purpose, we constructed our own parallel computer clusters and parallelized our MLFMA program by using message-passing paradigm to solve electromagnetics problems. In order to balance the work load and memory requirement over the processors of multiprocessors systems, efficient load balancing techniques and algorithms are included in this parallel code. As a result, we can solve large-scale electromagnetics problems accurately and rapidly with parallel MLFMA solver on parallel clusters.
Özet (Çeviri)
C¸ ok seviyeli hızlı cok kutup y¨otemi (C¸ SHC¸ Y) frekans alanında hassas sonu¸clar veren bir elektromanyetik ¸c¨oz¨uc¨us¨ud¨ur; bu ¸c¨oz¨uc¨u hesapsal karma¸sıklı˘gı ve bellek gereksinimi olduk¸ca azaltmı¸stır. C¸ SHC¸ Y'nin t¨um bu yararlarına kar¸sın, tek i¸slemcili bilgisayarların donanım kaynakları, ¨orne˘gin bellek miktarı ve i¸slemci hızı, ¸c¨oz¨ulebilen elektromanyetik problemlerin b¨uy¨ukl¨u˘g¨un¨u kısıtlamaktadır. Tek i¸slemcili sistemlerin bu kısıtlamalarını a¸sabilmek i¸cin, C¸ SHC¸ Y'nin paralelle¸stirilmesi ¨onerilmi¸stir. C¸ SHC¸ Y'nin paralelle¸stirilmesi kolay bir i¸slem de˘gildir, bu i¸slemin yapılabilmesi i¸cin paralel donanım ve yazılım alanında yo˘gun emek ve deneyim gerekmektedir. Elektromanyetik problemleri paralel ortamda ¸c¨ozebilmek icin kendi paralel bilgisayar k¨umemizi kurduk ve C¸ SHC¸ Y kodumuzu paralelle¸stirdik. Paralel bilgisayarlar ¨uzerindeki i¸s y¨uk¨un¨u ve bellek kullanımını dengeleyen verimli y¨uk dengeleme algoritmalarını ve y¨ontemlerini paralel kodumuza yerle¸stirdik. S¸u anda, paralel C¸ SHC¸ Y ¸c¨oz¨uc¨um¨uzle geli¸sig¨uzel ¸sekilli ¸cok b¨uy¨uk elektromanyetik problemleri paralel bilgisayar k¨umeleri ¨uzerinde ¸cok kısa bir zamanda ¸c¨ozebilmekteyiz.