Haşhaş (Papaver somniferum L.) yağ endüstrisi yan ürününden sıvı yakıt üretiminin incelenmesi
Investigtation of liquid fuel production using by-product of opium poppy ( Papaver somniferum L.) oil industry
  1. Tez No: 199123
  2. Yazar: AHMET KEÇECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ŞENSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dünya nüfusunun artmasına ve endüstrileşmeye bağlı olarak enerji ihtiyacıartmaktadır ve buna bağlı olarak birincil enerji kaynaklarının hızla tükenmesi, araştırmacılarıyeni enerji kaynakları bulmaya yöneltmiştir.Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı hızla artmaktadır. Yenilenebilir enerjikaynakları arasında, özellikle gelişmekte olan ülkelerde uygulama alanı en fazla olanbiyokütledir.Yapılan bu çalışmada, alternatif enerji kaynağı olarak haşhaş (papaver somniferum L.)küspesi seçilmiştir. Sıvı yakıt üretimi amacıyla haşhaş küspesinin sabit yataklı Heinzeretortunda çeşitli piroliz koşullarında pirolizi gerçekleştirilmiştir. Piroliz işlemlerinin ilkaşaması, statik piroliz ortamında gerçekleştirilmiş ve piroliz sıcaklığının piroliz ürünverimlerine etkisi araştırılmıştır. Piroliz çalışmalarının ikinci aşaması azot ortamındagerçekleştirilerek sürükleyici gaz akış hızının etkisi incelenmiştir. Son aşamada ise yine azotortamında, aktive edilmiş K2CO3, ZnCI2 ve Na2CO3 katalizörleri eşliğinde katalizörmiktarının etkisi incelenmiştir.Piroliz deneyleri sonucunda elde edilen sıvı ürünler spektroskopik ve kromatografikyöntemler ile incelenerek, fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen busonuçlar, petrol ve petrol türevi yakıtların özellikleri ile karşılaştırılmıştır.ANAHTAR KEL MELER : Enerji, Biyokütle, Haşhaş Küspesi, Piroliz, Sentetik yakıt
Özet (Çeviri)
INVESTIGTATION OF LIQUID FUELPRODUCTION USINGBY-PRODUCT OF OPIUM POPPY ( papaver somniferum L.) OIL INDUSTRYAhmet KEÇECSUMMARYThe needs for energy have been increasing due to increasing world population andindustrialization. The consumption of primary energy sources has lead researches to find newenergy sources.Use of renewable energy sources has been rapidly increasing. Among the renewableenergy sources biomass is used widely in developing countries.In this study, opium poppy (papaver somniferum L.) cake was chosen as a renewableenergy source. Opium poppy cake was pyrolysed under various conditions in static retort toproduce liquid fuel. The first stage of the pyrolysis studies were carried out in static pyrolysismedium and the effect of pyrolysis temperature on pyrolysis product yields was investigated.The second stage of the pyrolysis studies were performed under nitrogen atmosphere and theeffect of gas flow rate was investigated. In the last stage, materials were pyroysed undernitrogen atmosphere by using activated K2CO3, ZnCI2 ve Na2CO3 as catalysts and the effectof catalyst amount was investigated.The tars obtained from the pyrolysis experiments were examined by spectroscopic andchromatographic methods in order to determine their physical and chemical properties. Theseresults were compared with the properties of the fuels based on petroleum and its derivatives.KEY WORDS: Energy, Biomass, Opium Poppy Cake, Pyrolysis, Synthetic fuels