Haşhaş (Papaver somniferum L.) yağı oleojellerinin Beypazarı kurusu üretiminde katı yağ alternatifi olarak kullanım potansiyelinin araştırılması
Investigation of the potential use of poppy seed oil oleogels (Papaver somniferum L.) as a solid fat alternative in the production of Beypazari kurusu
  1. Tez No: 955365
  2. Yazar: İREM BULDUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK DÜLGER ALTINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, %10 oranında oleojelatör içeren haşhaş yağı oleojeli (HYO) ikamesinin Beypazarı kurusunun (BK); tekstür, renk, reoloji özellikleri, yağ asidi kompozisyonu ve duyusal özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Örnekler, BK1 (kontrol), BK2 (%10 balmumu-HYO), BK3 (%5 balmumu, %5 carnauba vaksı-HYO) ve BK4 (%10 carnauba vaksı-HYO) şeklinde kodlanmıştır. Oleojel ikameli örneklerin sertlik değeri kontrol örneği BK1'den düşük değer almıştır. En yüksek L* değeri BK1, en yüksek a* değeri BK4'te tespit edilmiştir. Oleojel kullanımı tüm örneklerin a* değerini kontrol örneğine göre arttırmış, L* değerini azaltmıştır. En yüksek b* değerinin BK2'ye ait olduğu görülmüştür. BK2, BK3, BK4 hamurlarının depolama ve kayıp modülleri, BK1'den daha yüksek değerler almıştır. Haşhaş yağı bileşiminde en yüksek oranda bulunan yağ asitleri %56,46 linoleik ve %31,12 oleik asit olarak tespit edilmiştir. Yağ asidi kompozisyonuna göre, BK1'e ait doymamış yağ asidi (UFA) oranının %45,48 olduğu, HYO ikameli örneklerin UFA oranının %84,98-%85,55 aralığında olduğu tespit edilmiştir. Duyusal özellikleri açısından kontrol örneğine en yakın örnek BK3 olmuştur. Genel kabul edilebilirlik puanları açısından tüm örnekler 6 ve üzerinde puan almıştır. Sonuç olarak Beypazarı kurusu üretiminde haşhaş yağı oleojeli kullanımı kalite özelliklerini olumlu etkilemiştir. Bu çalışmanın yeni ürün geliştirme çalışmalarına temel oluşturması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of poppy seed oil oleogel (HYO) substitution containing 10% oleogelator on the texture, color, rheological properties, fatty acid composition, and sensory properties of Beypazarı kurusu (BK) was examined. The samples were coded as BK1 (control), BK2 (10% beeswax-HYO), BK3 (5% beeswax, 5% carnauba wax-HYO), and BK4 (10% carnauba wax-HYO). The hardness value of the oleogel-substituted samples was lower than that of the control sample BK1. The highest L* value was observed in BK1, and the highest a* value was determined in BK4. The use of oleogel increased the a* values of all samples compared to the control and decreased the L* value. The highest b* value was found in BK2. The storage and loss moduli of the doughs of BK2, BK3, and BK4 were higher than those of BK1. The most abundant fatty acids in the composition of poppy seed oil were identified as 56.46% linoleic acid and 31.12% oleic acid. According to the fatty acid composition, the unsaturated fatty acid (UFA) ratio of BK1 was determined as 45.48%, while the UFA ratio of the HYO-substituted samples ranged between 84.98% and 85.55%. In terms of sensory properties, BK3 was the closest sample to the control. Regarding overall acceptability scores, all samples received scores of 6 and above. As a result, the use of poppy seed oil oleogel in the production of Beypazarı kurusu positively affected quality properties. This study is intended to form a basis for new product development studies.