Halitpaşa havzasının jeolojisi (Çaldağ yükseltisi kuzeyi), Manisa
Geology of the Halitpaşa basin (the northern elevation Çaldağ), Manisa
  1. Tez No: 427957
  2. Yazar: GÜLBİN YARALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SÖZBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bölge Geç Senozoyik evrimi yaygın bir karasal genleşme ile temsil edilir. D-B ve KD-GB uzanımlı graben ve aralarındaki horstlar bölgedeki en önemli yapıları oluştururken KB-GD ve K-G uzanımlı faylar ise diğer yapılardır. Bu çalışmada Gediz grabeni' nin kuzeybatı uzantısını oluşturan Halitpaşa yarı grabeni ve yakın civarında yapılan güncel jeolojik harita alımı ile yapısal ve stratigrafik analizlerin sonuçları sunulacaktır. Ayrıca Paleojen öncesi döneme ait temel kayaçlarının Geç Miyosen-Erken Pliyosen yaşlı sedimanların üzerine bindirdiği ve KB-GD uzanımlı sağ yanal doğrultu-atımlı fay kuşağının (Halitpaşa transpresif kuşağı) saha verilerini de ortaya koymaktadır. Fay kuşağı Geç Miyosen-Erken Pliyosen yaşlı gölsel sedimanları (Develi ve Halitpaşa formasyonları) ile geç Erken Miyosen yaşlı alüvyon konisi sedimanları (Kızıldağ Formasyonu) arasında yer alan önemli bir diskordans dönemi ile ilişkilendirilmiştir. Kinematik analiz çalışmaları sonucu günümüzde KD-GB yönlü bir genişleme olduğu görülmekte olup, Halitpaşa ve Ozanca Havzalarında oluşan graben yapılarının bu genişlemeli tektonik rejimiyle ilişkilendirmek yerinde bir karar olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Late Cenozoic evolution of the eastern Aegean is dominated by widespread continental extension. The most prominent structures are E-W and NE-SW trending grabens and intervening horsts, while NW-SE and N-S trending faults form the other less important structures. This paper documents the results of recent geological mapping and structural and stratigraphical analysis from the Halitpaşa half graben, which forms the northwestern continuation of the Gediz Graben. Field evidence for a new NW-SE trending dextral wrench-dominated fault zone (here named the Halitpaşa transpression zone), which involved the thrusting of pre-Palaeogene basement onto Upper Miocene-Lower Pliocene sediments, is presented. The fault zone is correlated with the timing of a major unconformity that separates Upper Miocene-Lower Pliocene lacustrine sediments (Develi and Halitpaşa formations) from overlying late Early Pliocene, distal alluvial-fan sediments (Kızıldağ Formation, As a result of the kinematic analysis of NE-SW direction is seen as an expansion of the graben structure formed in Halitpaşa and Poets to associate with the extensional tectonics of the basin will be an appropriate decision.