Prediction of geotechnical properties of cohesive soils from in-situ tests: An evaluation of a local database
Kohezyonlu zeminlerin geoteknik özelliklerinin arazi deneyleri ile tahmin edilmesi: Yerel bir veri tabanının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 199260
  2. Yazar: GÖKHAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Herhangi bir geoteknik tasarım prosedüründe ilk olaraknetleştirilmesi gereken temel husus, çalışma sahasında mevcutzemin profilinin karakterize edilmesidir. Bu süreç; sondajyapılması, numune alımı, laboratuvar ve arazi deneyleri vs. gibiişlemleri kapsayan uygun bir zemin etüdü programınındikkatlice planlanmasını gerektirir. Laboratuvar ve arazideneyleri, geoteknik biliminde zemin özelliklerinin tahminedilmesine olanak sağlayan önemli araçlardır. Laboratuvartestlerinin yanısıra; zeminlerin mühendislik özelliklerininyerinde (arazide) deneylerle saptanması, özellikle kusursuz,örselenmemiş numune tesbitinin zor olduğu zeminler içinsürekli büyüyen ve gelişen bir yaklaşımdır.Bu çalışma kapsamında, yaklaşık 30 yıllık bir tecrübeninbirikimi olan büyük bir arşivden seçilen çok geniş kapsamlı 2adet geoteknik araştırma raporu taranmıştır. Çalışma süresince;kıvam durumu yumuşak-katı arasında değişkenlik gösterenkohezyonlu alüvyonal depozitler, aşırı ayrışmış kayaçformundaki sert killer gibi farklı zemin türleri değerlendirilmiştir.Çalışma kapsamında dikkate alınan ve üzerindedeğerlendirmeler yapılan arazi deneyleri, kohezyonlu zeminlerdegerçekleştirilen ?Presiyometre Deneyi? ve ?Standart PenetrasyonDeneyi? olmuştur. 350'nin üzerinde standart penetrasyon deneysonucu, sözkonusu zeminlerdeki presiyometre deney sonuçlarıile birlikte kayıt altına alınmıştır. Bunun yanısıra, ilgili zeminlerekarşılık gelen tüm ödometre, üç eksenli yükleme ve indeksözellikleri sonuçları derlenmiştir.Arazi deney sonuçları, söz konusu sahalardan alınan numunelerüzerinde gerçekleştirilen laboratuvar deney sonuçları ile birliktedeğerlendirilmiştir. Zeminlerin kayma dayanımları, sıkışabilirliği,ve deformasyon özelliklerini kapsayan arazi ve laboratuvar deneysonuçları arasındaki korelasyonlar analiz edilmiş ve literatürdekimevcut korelasyonlarla karşılaştırılmıştır.Çalışma kapsamındaki korelasyonların; başta suya doygunlukolmak üzere zemin özelliklerinin arazi ve laboratuvarkoşullarında birbirine benzer olduğu durumlarda, literatürdeönerilen yaygın korelasyonlarla genel olarak uyum gösterdiğigözlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Zemin Özellikleri, Arazi Deneyi, LaboratuvarDeneyi, Presiyometre Deneyi, Standart Penetrasyon Deneyi,Ödometre Deneyi, Sıkışabilirlik, Kayma Dayanımı, Deformasyon,Korelasyon
Özet (Çeviri)
In any geotechnical design procedure, the fundemantal point tobe initially clearified is the characterization of existing soil profileat a site. This requires a great deal of planning a suitable siteinvestigation program including borings, sampling, laboratoryand in situ testing etc. Laboratory and in-situ (field) tests areimportant tools leading to the estimation of soils properties ingeotechnics. Beside laboratory tests, the measurement ofengineering properties in situ is a continuously growing anddeveloping trend, particularly in materials difficult to obtainperfect undisturbed samples.For the purpose of this study, two large volumed geotechnicalinvestigation reports are collected from a wide archive of 30years experiences. Different soil types are encountered duringthe study like alluvial deposits of soft to stiff cohesive materials,hard clays in appearance of highly weathered rocks.The in-situ tests mostly being focused and studied on are?Pressuremeter Test? and ?Standard Penetration Test? oncohesive materails. Over 350 standard penetration test resultsare recorded together with the pressuremeter results of relevantsoils. Besides, the corresponding laboratory test results ofoedometer, triaxial loading and all index properties of soils areassembled.The results of in-situ tests are evaluated together with theresults of laboratory tests performed on the samples obtainedfrom related sites. The correlations between in-situ & laboratorytest results on shear strength, compressibility and deformationcharacteristics of soils are analysed and compared with theexisting correlations in literature.The correlations are generally obtained to be in agreement withthe ones in common literature in cases where the soil conditions,particularly saturation, are same in both laboratory and in-situtests.Keywords : Soil Properties, In-Situ Test, Laboratory Test,Pressuremeter Test, Standard Penetration Test, , Oedometer Test,Compressibility, Shear Strength, Deformation, Correlation