Oftalmik arterin çıkış ve dallanma varyasyonlarının dijital substraksiyon anjiografi ve flat dedektör bilgisayarlı tomografi anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the origins and branching variations of the opthalmic artery by using digital substraction angiography and flat detector computerized tomography angiography
  1. Tez No: 497053
  2. Yazar: EMEL ESMERER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KIZILKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Araştırdığımız hasta popülasyonu üzerinde oftalmik arterin (OA) çıkış ve dallanma varyasyonlarını dijital substraksiyon anjiografi (DSA) ve flat dedektör bilgisayarlı tomografi anjiografi (FDBTA) ile araştırmak ve elde ettiğimiz bilgilerle bu arterin normal ve varyatif anatomisini ortaya koymaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza, FDBTA ve/veya DSA incelemesi yapılan toplamda 160 olgu sırasıyla dahil edildi. FDBTA ile yorum yapılabilecek 150 OA retrospektif olarak değerlendirildi. Değerlendirilen hastalardan 10'u sadece DSA görüntüleri üzerinden değerlendirilmeye alındı. Bu hastaların OA'leri; orijin, varyasyon olup olmadığı, dallanma, seyir ve anastomotik bağlantıları açısından değerlendirildi. Bulgular: OA'in çıkımdaki kalınlığının aksial ve sagittal kesitlerdeki değerleri ve ortalaması erkeklerde, kadınlara göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Tüberkulum sellaya olan uzaklıkla OA'in çıkımdaki kalınlığının aksial ve sagittal kesitlerdeki değerleri ve ortalaması arasında anlamlı zayıf korelasyon bulundu. Santral retinal arter çıkımının orbita apeksine uzaklığıyla optik kanal çıkımında kemik genişliği arasında anlamlı zayıf negatif korelasyon bulundu. OA çıkışından sonra optik kanala girim mesafesi ile OA'in çıkımdaki kalınlığının aksial ve sagittal kesitlerdeki değerleri ve ortalaması ve optik kanal girim ve çıkımında kemik genişliği arasında anlamlı zayıf pozitif korelasyon bulundu. Optik kanal girim ve çıkımında kemik genişliği arasında anlamlı pozitif korelasyon bulundu. Sadece DSA görüntüleri değerlendirilen 10 hastanın, 2'sinde PDOA varyasyonu, 1'inde PDOA ve PVOA varyasyonu, 2'sinde meningo-oftalmik kollateral, 2'sinde meningolakrimal varyant, 1'inde lakrimal varyant, 2'sinde OA-meningeal dal anastomozu saptandı. Sonuç: Çalışmamızda FDBTA'in OA'in anatomisi hakkında detaylı bilgi verebileceğini ortaya koymuş olup, OA anatomisinin yaşa ve cinsiyete göre değişkenliğiyle ilgili verilere erişmiş olduk. Ayrıca OA'in varyatif anatomisi ile ilgili klinik pratikte ortaya çıkabilecek avantaj ve dezavantajları vurgulamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the different origins and branching variations of the ophthalmic artery (OA) represented with digital subtraction angiography (DSA) and flat-panel detector computed tomography angiography (FDCTA). Material and Methods: We included a total of 160 patients who had undergone FDCTA and/or DSA examinations. 150 patients with their FDCTA images were evaluated restrospectively. Since 10 of the patients, only DSA images were evaluated. These patients' OA were evaluated for its origin, existence of a variation or not, branching pattern, course and anastomoses. Results: The values of the thickness of the OA were significantly higher in men than in women. There was a significant correlation between the distance from the tuberculum sella and the mean thickness of the OA's origin. There was a significant correlation between the distance of central retinal artery to orbital apex and the width of the osseous optic canal exit. A significant correlation between the width of the osseous optic canal at its exit and entry was found. 2 PDOA variation, 1 PDOA and PVOA variation, 2 meningo-ophthalmic collaterals, 2 meningolacrimal variant, 1 lacrimal variant, 2 OA-meningeal branch anastomosis were found in 10 of the patients. Conclusion: We found that FDCTA can provide details about the anatomy of the OA. Also, we gained data about variety due to age and gender. Furthermore, we tried to mention the advantages and disadvantages that may arise in clinical practice related to OA's variant anatomy.