Trimetil borat üretimi
Preparation of trimethyl borate
  1. Tez No: 199409
  2. Yazar: RÜYA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAKİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
TR MET L BORAT ÜRET M(Yüksek Lisans Tezi)Rüya ARSLANGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETBu çalışmada, borik asidin metanol ile verdiği esterleşme tepkimesi, suyu tutankalsiyum klorür varlığında yürütülmüştür. Trimetil borat ile metanol, azeotropolarak, Vigreux damıtma kolonunun üstünden alınmıştır. Azeotropu ayırmakamacıyla kalsiyum klorür ve çinko klorür tuzları kullanılmıştır. Azeotrop ikisıvı faza ayrılmıştır, bunlardan biri saflığı yüksek trimetil borat fazıdır. Bu fazsaflaştırmak amacıyla tekrar damıtılmıştır. Trimetil borat miktarı titrimetrikyöntemle tayin edilmiştir. Ayrıca trimetil boratın derişimini belirlemekamacıyla UV spektrofotometresi kullanılmış ve trimetil boratın 274 nm dalgaboyunda maksimum absorpsiyon piki verdiği görülmüştür; bundanyararlanarak bir kalibrasyon eğrisi oluşturulmuştur. Borik asit ile metil alkolünesterleşme reaksiyonu için denge sabiti 55 ºC'de 1,94×10-3 ve 50 ºC'de 2,5×10-4bulunmuştur. Ayrıca bu tepkimenin borik aside göre 1,16. dereceden olduğuhesaplanmıştır.Bilim Kodu : 201.1.041Anahtar Kelimeler : Trimetil Borat, Azeotrop, Denge Sabiti, DamıtmaSayfa Adedi : 81Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Baki ERDOĞAN
Özet (Çeviri)
PREPARATION OF TRIMETHYL BORATE(M.Sc.Thesis)Rüya ARSLANGAZI UNIVERSITYINSTITUE OF SCINCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTIn this study, the esterification reaction of boric acid with methyl alcohol wascarried out in the presence of calcium cloride as a dehydrating agent. Trimethylborate was distilled in the form of an azeotrope with methanol, using theVigreux distillation column. For seperation of azeotrope, inorganic salts ofcalcium cloride and zinc cloride were used. Azeotrope was seperated in twolayers one of which consist of almost pure trimethyl borate which can besuccessively rectified. The trimethyl borate content was determined bytitrimetric method. Furthermore, trimethyl borate content has been determinedby spectrophotometric method using the calibration curve obtained at 274 nmwave length. The equilibrium constant of this esterification reaction was foundto be 1.94×10-3 at 55 ºC and 2.5×10-4 at 50 ºC. Furthermore, the order of thereaction with respect to boric acid was found to be 1.16.Science Code : 201.1.041Key Words : Trimethyl Borate, Azeotrope, Equilibrium Constant, DistillationPage Number : 81Adviser : Prof. Dr. Baki ERDOĞAN