Konteynır yükleme problemine sezgisel bir yaklaşım
Heuristic approach for container loading problem
- Tez No: 199410
- Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
KONTEYNIR YÜKLEME PROBLEM NESEZG SEL B R YAKLAŞIM(Yüksek Lisans Tezi)Mustafa ENSARGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETKonteynır yükleme probleminin ele alındığı bu çalışmada geçmiş çalışmalardan farklıbir yaklaşım geliştirilerek üç boyutlu bu problemde daha etkin bir yapı ortayakonulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada problem daha önceki çoğu çalışma gibi ikiboyutlu ve tek boyutlu olmak üzere ikiye ayrılmamıştır. Üç boyutlu olarak ele alınanproblemde tüm boyutlar eşit öncelikli olarak düşünülmüştür. Geliştirilen çözümyaklaşımında bir kurala göre seçilen birimlerden önce büyük birimler oluşturulur, dahasonra bu büyük birimler konteynıra yine belirlenen kurala göre yüklenir. Konteynır,hiçbir büyük birim konteynıra yüklenemeyecek doluluğa ulaştığında büyük birimlerayrılarak ?birimlere? dönüştürülür ve konteynıra yüklenir. Son aşamada algoritmakaydırma prosesleri kullanarak boş alanları mümkün olduğunca birleştirmeye çalışır vebirleştirilen boş alanlara yine açıkta kalan birimler yüklenir. Geliştirilen bu algoritmaile literatürdeki test problemleri denenmiş ve önceki çalışmalarla karşılaştırılarakalgoritmanın etkinliği belirlenmiştir.Bilim Kodu : 906.1.141Anahtar Kelimeler : konteynır yükleme, sezgisel, lojistikSayfa Adedi : 119Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Serpil EROL
Özet (Çeviri)
A HEURISTIC APPROACH FOR CONTAINER LOADING PROBLEM(M.Sc. Thesis)Mustafa ENSARGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTThis study deals with three dimensional container loading problem, and a differentheuristic approach is generated. It aims to create a more effective structure about threedimensional container loading problem. This problem has not been divided into twosmaller problems like the most of previous ones (two dimensional and one dimensionalcontainer loading problem). All the dimensions has the same priority. In this approachfirst big items will be created from items that has been selected with a definite rule.Than these big items will be loaded to the container. After the ?loading big itemsprosess? the items that has not been loaded will be loaded to the container. The lastphase is to move the items that divides the spare space in the container and to load thepossible items to these spare space. With this newly generated algorithm, the testingproblems in the literature have been tested and by comparing with the previous studies,the efficiency of the algorithm is proved.Science Code : 906.1.141Key Words : container loading, heuristic, logisticPage Number : 119Adviser : Prof. Dr. Serpil Erol