XLPE izoleli güç kablolarında nümerik metodlarla elektrik alan analizi
Electric field analysis by numerical methods of XLPE insulated power cables
- Tez No: 199412
- Danışmanlar: PROF. DR. SEAZİ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tezde orta ve yüksek gerilim güç kabloları ilk önce tasarım ve üretimaşamalarında kullanılan çeşitli yalıtım malzemelerine göre ele alınmıştır.Daha sonra tek fazlı ve üç fazlı güç kablolarında alan dağılımını analizetmek için Matlab Programlarını kullanarak basit bir modelgeliştirilmiştir.Model, tek ve çok yalıtım katmanlı çeşitli kablo tipleri üzerindeuygulanmış ve sonuçlar ekranlama durumunun da ele alındığıkablolarda elde edilen sınır alan büyüklüklerini karşılaştırılaraktartışılmıştır.Bilim Kodu : 608.0.207Anahtar Kelimeler : XLPE Güç Kablosu, Elektrostatik Alan, Matlab ileAlan HesabıSayfa Adedi : 151Tez Yöneticisi : Prof.Dr.M.Sezai D NÇER
Özet (Çeviri)
In this thesis, medium and high voltage power cables are firstly discussed with respect to design, production stages together with the various insulation materials employed. Then, in order to analyze the field distribution within the single phase and three phase power cables a simple model is developed and employed using Matlab Codes. The model is applied to various cable types with single and multiple insulation layers and the results are discussed comparing the critical field magnitudes developed within the cables considering shielded cases as well.