Cyclooctylamine molekülüne ait titreşimlerin ve moleküller yapının teorik yöntemler ile incelenmesi
The study of molecular structure and vibrations of cyclooctylamine molecule through theoretical
  1. Tez No: 199413
  2. Yazar: SİBEL TANRIBUYURDU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. TAHİR GÜLLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ivCYCLOOCTYLAMİNE MOLEKÜLÜNE AİT TİTREŞİMLERİN VEMOLEKÜLER YAPININ TEORİK YÖNTEMLER İLE İNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Sibel TANRIBUYURDUGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2007ÖZETBu çalışmada, Hartree-Fock ve yoğunluk fonksiyon metotları (B3LYP veBLYP) ile 6-31G(d) baz seti kullanılarak cyclooctylamine molekülünün enkararlı olduğu durum için titreşim frekansları ve geometrik parametreleriteorik olarak hesaplandı. Bu titreşim frekanslarının işaretlenmeleri yapılarakfrekanslara ait İnfrared ve Raman şiddetleri belirlendi. Teorik olarakhesaplanan frekanslarla deneysel frekanslar birbirleriyle karşılaştırılarak RMSdeğerleri hesaplandı. Bu değerler yardımı ile hesaplama metotları arasındakarşılaştırılmalar yapıldı. B3LYP metodu ile yapılan frekans hesaplamalarının,BLYP ve HF metotları ile yapılan hesaplamalardan daha iyi sonuç verdiğigözlendi.Bilim Kodu : 202.1.008Anahtar Kelimeler : Cyclooctylamine, B3YP, BLYP, HF, İnfrared, RamanSayfa Adedi : 74Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M. Tahir GÜLLÜOĞLU
Özet (Çeviri)
vTHE STUDY OF MOLECULAR STRUCTURE AND VIBRATIONS OFCYCLOOCTYLAMİNE MOLECULE THROUGH THEORETICALMETHODS(M.Sc. Thesis)Sibel TANRIBUYURDUGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTIn this study, the molecular geometry and vibrational frequencies ofcyclooctylamine in the ground state have been theoretically calculated byusing the Hartree-Fock and density functional methods (B3LYP and BLYP)with 6-31G(d) as the basis set. The Infrared and Raman intensity belongingfrequencies have been determined by signing of these frequencies. Thecorrelation RMS values have been calculated by comparing the theoreticallycalculated frequencies with the experimental ones. Comparisons among thecalculation methods have been made by means of these RMS. It has beenobserved that the frequency calculations made by the B3LYP method havegive better results with compared to those made by the BLYP and HFmethods.Science Code : 202.1.008Key Words : Cyclooctylamine, B3YP, BLYP, HF, İnfrared, RamanPage Number : 74Adviser : Asist. Prof. Dr. M. Tahir GÜLLÜOĞLU