Mimarlık sinema ilişkisinin sokak mekanı üzerinden incelenmesi
The research of architecture cinema relation over the street space
  1. Tez No: 199417
  2. Yazar: TAHSİN ERBİL İNCE
  3. Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. ADNAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada mimarlık ve sinema arasındaki etkileşim genel olarak incelenmişve bu etkileşim içerisinde en önemli yere sahip olan mekânın sinemadakullanımına değinilmiştir. Sinemanın hayatı anlattığı ve hayatın da sokaklardayaşandığı ve şekillendiği düşüncesinden hareketle, kamusal bir mekân olaraksokak, filmlerden mimarlık ve sinema arasındaki ilişkinin hem genel hem deözel yönleriyle okunabileceği bir araç olarak seçilmiş ve sokağın sinemadakullanımının anlatımı ile çalışma genişletilmiştir. Bu iki görsel sanat arasındavar olan etkileşimleri örneklemek adına Beşinci Element, Dünyada Bir Gece vePiyanist filmleri incelenmiş ve bu filmlerdeki sokak mekânı üzerinden okumayapılmaya çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Sinema mimarlık, film mimarlık, sinema mekân, sinemasokak
Özet (Çeviri)
In this study, the interaction between architecture and cinema has beenresearched in general and the usage of the space, which has the most importantplace in this interaction, in cinema has been mentioned. Thinking that thecinema is using life as a subject and the life has been lived and shaped in thestreets, the street, which is a public space, has been chosen as a tool that therelation between architecture and cinema can be read with both general andparticular sides from the films. In addition, the work has been widen by tellingthe usage of street in the cinema. The films, The 5th Element, Night on Earth,and Pianist are studied to give examples about the interactions between thesetwo visual arts and it is tried to make reading over the street spaces in thesefilms.Key Words : Cinema architecture, film architecture, cinema space, cinemastreet