Mimarlık ve sanat: Çakışım boyutlarının irdelenmesi
Architecture and art: The cross dimentions
  1. Tez No: 199416
  2. Yazar: NİL ECE BEKEN
  3. Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. ADNAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
M MARLIK VE SANAT:ÇAKIŞIM BOYUTLARININ RDELENMES(Yüksek Lisans Tezi)Nil Ece BEKENGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETTarih içinde zaman zaman gözlenen ayrılıklara karşın, mimarlığın da diğer tümsanat dalları gibi kendine özgü araç ve yöntemleri kullanarak ürününü ortayakoyan bir iletişim yolu olduğu, diğer sanatlarla bir bütünü oluşturduğutartışmasız bir gerçektir. Bu bütün içerisindeki bileşenler arası çizgiler, bazenkaybolarak birleşim, kesişim ve çakışımlar gibi farklı düzeylerde ilişkilermeydana getirmektedir. Mimarlık ve diğer sanat dalları arasındaki ilişkilerindile getirmenin tespit etmek kadar zor oluşu ise aralarındaki eylemsel vekavramsal yapışıklıkların varlığından kaynaklanmaktadır.Bu çalışmada, mimarlık ve diğer sanatlar arasındaki bağlantı, aralarındafarklılaştıkları noktalar da olduğu göz önünde bulundurularak, çakışımdüzeyinde tekrar ele alınmış; bahsedilen ilişkinin nasıl olduğu, elde edilenaraştırma strüktürü doğrultusunda; tarihsel, disipliner ve üretimde süreçselboyutlarda çakışım irdelemeleri yapılarak tartışılmıştırBilim Kodu : 802.1.099Anahtar Kelimeler : Mimarlık, sanat, ortaklıklar, benzerlikler, çakışımlarSayfa Adedi : 155Tez Yöneticisi : Öğr. Gör. Dr. Adnan AKSU
Özet (Çeviri)
ARCHITECTURE AND ART:THE CROSS DIMENTIONS(M. Sc. Thesis)Nil Ece BEKENGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTDespite some separations in history, without discussion it is true thatarchitecture is a way of communication exposes its work by using its own meansand methods, it constitutes integrity with all other arts. The boundaries betweenthe components in this integrity sometimes constitute certain relationships indifferent levels as compositions, intersections and cross-overs by disappearing.To express the relationship between architecture and the other arts is asdifficult as to determinate as a result of the presence of verbal and practicalattach between them.Consequently, in this research, the relation between art and architecture isdealed with in the level of cross-over by remembering there are points that theydiffer from each other and the relation that mentioned is discussed through theresearch structure by examining the cross-overs in dimensions of history,discipline and process in production.Science Code : 802.1.099Key Words : Architecture, art, partnership, similarities, cross-oversPage Number : 155Adviser : Inst. Dr. Adnan AKSU