Bazı antihistaminiklerin ağrıdaki rolü
- Tez No: 19945
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURETTİN ABACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
TEZİN ADI ; Baza Antihistaminiklerin Ağrıdaki Rolü ÖĞRENCİNİN ADI ve SOYADI : Ecz. Aysel BEDİZ DANIŞMANIN ADI ve SOYADI : Doç. Dr. Nurettin ABACIOĞLU ANABÎLÎM DALI = Farmakoloji YILI 1991 ÖZET Ağrı, ilk. çağlardan beri bilinen ve iyileştirilmesi için çalışmaların sürdürüldüğü bir fizyolojik fenomendir. Tıbbi bir problem olarak ise çözümünde halen yetersizlikler bulunmaktadır. Bu çalışmada farede p-BK ile indüklenen kıvranma ve kaudal sıkıştırma test yöntemleri kullanılmak suretiyle, bir grup Hı ve Hs reseptör blokörü, antinosiseptif aktiviteleri ve morfine karşı re latif potensleri bakımından taranmıştır. p-BK kıvranma test modelinde sırasıyla morfin, mepiramin maleat ve lupitidin (SKF 93479) doz ba'ğımlı bir % antinosiseptif aktivite göstermiştir. Hs bloköri famotidin doz ba'ğımlı bifazik aktivite kalıbı oluştururken, 0.03-2.9 nmol dozlar arasında giderek azalan nosiseptif aktivite, daha yüksek dozlarda antinosisepsiyona dönüşmüştür. Di'ğer bir H2 reseptör bloköri olan ranitidin ise, düşük dozlarda yüksek antinosiseptif aktivite, yüksek dozlarda ise ters orantılı aktivite göstermiştir. Buna karşın morfin ile kombine edildiğinde ters orantı, doğru orantılı aktiviteye dönüşmüştür. Ranitidin hariç olmak üzere diğer Hı ve H2 reseptör blokörleri için hesap edilen antinosiseptif relatif potens değerleri, morfin ile tek başlarına karşılaştırıldıklarında istatistiksel anlamlılık göstermişlerdir. Tek başına ikotidin (SKF 93319), p-BK ile indüklenen kıvranma aljezisinde istatistiksel anlamlı artış gösterirken, morfin ile kombine edildikten sonra da onun antinosiseptif aktivitesinde azalma oluşturmuştur.Kaudal sıkıştırma test modelinde, mepiramin maleat, famotidin ve ikotidinin relatif potensleri morfine göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Her iki deneysel ağrı modelinin EDso antinosiseptif aktivite düzeyi bakımından karşılaştırılmalarında ise, istatistiksel anlamlılık saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
TEZİN ADI : Bazı Antihistaminiklerın Ağrıdaki Rolü ÖĞRENCİNİN ADI ve SOYADI : Ecz. Aysel BEDI. DANIŞMANIN ADI ve SOYADI ANABİLİM DALI YILI Doc '.Dr. Nurettin ABACIOĞLU Farmakoloji 1991 Pain is an physiological phenomenon which has been known since ancient times with the attemps of curating it, but still comprising inadequency of achieving elucidation as a medical problem. In this study, by means of p-BK induced writhing and caudal compression test methods a group of Hi and Hs histamine receptor blocker has been screened in mouse, in order to assay their antinociceptive activities and relative potencies according to morphine. In p-BK writhing test model, morphine, mepyramine maleate and lupitidine (93479) indicated a dose dependent % percent antinociceptive activity respectively. H2 receptor blocker famotidine, has shown dose-dependent biphasic activity pattern in which, between 0.03-2.9umol doses, a gradual decrease in nociceptive activity inversed to antinociception in more higher doses. As for another H2 receptor blocker ranitidine has shown high antinociceptive activity in low doses and inversely proportional activity in high doses. On the contrary, when combined with morphine the inversed proportionality reversed to directly proportional activity. Except ranitidine, the antinociceptive relative potencies of the other Hi & Hz receptor blockers has been calculated with a statistical significance when compered with morphine individually, Icotidine (SKF 93319) alone has shown a statistically significant increase in.p-BK induced writhing algesia, where atdecreased the antinociceptive activity of morphine when combined with it. In caudal compression test model, potencies of mepyramine maleate, famotidine and icotidine has been calculated relative to morphine with a statistical significancy. The comparision of the two experimental pain models showed a statistical non-significancy with respect to their ED50 antinociceptive activity levels.