Kronik spontan ürtikerli hastalarda omalizumab tedavisinin hematolojik ve inflamatuar parametreler ile ürtiker aktivite skoru üzerindeki etkisi
The effect of omalizumab treatment on hematologic and inflammatory parameters and urticaria activity score in patients with chronic spontaneous urticaria
- Tez No: 706212
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: KSÜ spesifik bir nedeni veya tetikleyicisi olmayan, 6 hafta veya daha uzun süren sık görülen bir deri hastalığıdır. Omalizumab, antihistaminiklere dirençli KSÜ'lü 12 yaş üzeri hastalar için onay almış monoklonal anti-IgE antikordur. Bazı kan parametrelerinin KSÜ hastalık aktivasyon göstergesi olarak ve tedaviye yanıt monitarizasyonunda kullanılabileceğini öne süren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada KSÜ tanısıyla omalizumab tedavisi başlanmış hastalarda kan hücre sayıları, NLO, TLO, LMO, NMO, OTH, RDW, CRP ve total IgE değerlerinin ürtiker aktivite skoruyla değerlendirilen hastalık şiddeti ile ilişkisini, omalizumab tedavisi ile değişimlerini, bu laboratuvar değerlerinin birbirleri ile korelasyonlarını ve total IgE değerinin omalizumab yanıtı ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Şehir Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniğinde Şubat 2019– Eylül 2021 tarihleri arasında takip edilmiş KSÜ tanısı dışında herhangi bir dermatolojik ek tanı almamış ve omalizumabı ilk kez kliniğimizde almış olan 101 hasta çalışmaya dahil edildi. Tedavi öncesi ve tedavinin 3. ayındaki hemogram, CRP, total IgE ve ÜAS7 değerleri retrospektif olarak incelendi. Kayıtlarda 26 hastanın total IgE değerleri mevcut değildi. Total IgE değeri ile ilgili analizler 75 hasta üzerinden yapıldı. Bulgular: Hastaların %73.3'ü kadın, %26.7'si erkekti. Yaş ortalaması 41.6 yıldı. Hastalık süresi ortalaması ise 35.5 aydı. Hastaların %52.5'inin anjiyoödemi vardı. NLO ve NMO değişkenleri için hafif+orta ve şiddetli ürtikerli grup arasında anlamlı bir fark bulundu (sırasıyla p:0.023, 0.019). Diğer değişkenler için hafif+orta ve şiddetli ürtikerli grup arasında anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: CSU is a common skin disease lasting 6 weeks or longer with no specific cause or trigger. Omalizumab is a monoclonal anti-IgE antibody approved for patients over 12 years of age with CSU resistant to antihistamines. There are studies suggesting that some blood parameters can be used as an indicator of CSU disease activation and in monitoring response to treatment. The aim of this study is to evaluate the relationship between disease severity (calculated by urticaria activity score) and blood cell counts, NLR, PLR, LMR, NMR, MPV, RDW, CRP, total IgE values, to investigate the change of these laboratory values with omalizumab treatment, the correlation of these laboratory values with each other, and the relationship of total IgE value with omalizumab response in patients who started omalizumab treatment with the diagnosis of CSU. Material and methods: 101 patients who were followed up in the Ankara City Hospital Dermatology outpatient clinic between February 2019 and September 2021, who did not have any dermatological comorbidity except for the diagnosis of CSU, and who received omalizumab for the first time in our clinic were included in the study. Hemogram, CRP, total IgE and UAS7 values before treatment and at the 3rd month of treatment were analyzed retrospectively. Total IgE values of 26 patients were not available in the records. Analyzes of total IgE values were performed on 75 patients. Results: 73.3% of the patients were female and 26.7% were male. The mean age was 41.6 years. The mean duration of illness was 35.5 months. 52.5% of the patients had angioedema. A significant difference was found between the mild+moderate and severe urticaria groups for the NLR and NMO variables (p:0.023, 0.019, respectively). For other variables, no significant difference was found between the mild+moderate and severe urticaria group.