Fe2O3 and SnO2 nanoparticles in polymer matrices: Towards vinyl hybrid inorganic/polymer nanocomposites
Polimer matrislerinde Fe2o3 ve SnO2 nanoparçacıkları: Vinil hibrid anorganik/polimer nanokompozitler
  1. Tez No: 199456
  2. Yazar: BÜRGEHAN TERLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADEM LEVENT DEMİREL, PROF.DR. MEHMET SUAT SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Koç ÜniversitesiYüksek Lisans Tez Özeti: Bürgehan TerlanÖğrencinin Adı: Malzeme Bilimi ve MühendisliğiAna Bilim Dal›: Polymer Matrislerinde Fe2O3 ve SnO2 nanoparçac›klar›:Tez BaşlığıVinil Hibrid Anorganik / Polimer NanokompozitlerÖzetPolimer/Anorganik nanokompozitler geleneksel kompozitlere alternatif yeni birmalzemeyi temsil etmektedirler. Bu materyaller nano boyuttaki anorganik parçac›klar›npolimer matrislerinde dağıtılmasıyla hazırlanmış olup polimer performansını önemli ölçüdeartt›rmaktad›r. Anorganik cam bazl› bilindik malzemelerin yerine polimer malzemelerinkullan›m› bir çok avantajı beraberinde getirmiştir. Bunun başlıca nedenleri polimerlerin dahauygun proses koşullarına sahip olması, darbeye karşı dayanımı, esneklik özellikleri veanorganik dolgu maddeleri ile optik özelliklerinin değiştirilebilir olmasıdır.Malzemelerin özellikleri boyutlarının nano seviyesine düşürülmesi ile değişir.Nanoparçac›klar›n ilginç ve bazen beklenmedik özellikleri, yüzeydeki atomlar›n materyalingenel özelliklerini domine etmesinden ileri gelir. Polimerik bileşen, üretilebilirlik, esneklik vesaydamlık sağlarken, nano boyuttaki anorganik parçalar istenilen optik ve manyetik özelliklerikazand›r›rlar. Yüksek kalitede kompozit haz›rlan›rken gerekli bir önemli nokta anorganikparçaların polimer matrisinde düzenli dağıtılmasıdır. Elverişli üretim koşullarına sahip olanPMMA (polimetilmetakrilat) ve PS (polistiren) fonksiyonel parçac›klar için mükemmel birermatrisdirler. Bu tez çalışmasında öncelikle, Fe2O3 (demir oksit) nano parçac›klar› ayr› ayr› PSve PMMA matrislerine yerleştirilmiştir. PS nanokompozitinin manyetik karakterizasyonuyapılmıştır. İkinci bölümde ise yüzeyü modifiye edilmiş SnO2(kalay(IV)oksit)'nin sentez vekarakterizasyonu yapılmış, taneciklerin nano boyutta ve birbirine yakın boyutlardasenetezlenmesi hedeflenmeştir. Son olarak ise yüzeyi modifiye edilmiş kalay(IV)oksitparçalar MMA(metilmetakrilat)'da dağıtılmış ve PMMA'ya in situ polimerizasyonu ileyerleştirilmiştir. SnO2 nanoparçacıkları varlığında gerçekleştirilen bulk polimerizasyonundazamana göre MMA dönüşümleri belirlenmiştir. Nanoparçacıkların polimerizasyonreaksiyonuna ve polimerin termal kararlılığına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
MS Thesis AbstractName of the Student : Bürgehan TerlanProgram of Study : Material Science and EngineeringThesis Title : Fe2O3 and SnO2 Nanoparticles in PolymerMatrices: Towards Vinyl Hybrid Inorganic /Polymer NanocompositesAbstractPolymer/Inorganic nanocomposites represent a new class of materials alternative toconventional filled polymers. In these materials, nanosized inorganic fillers are dispersedin a polymer matrix resulting in tremendous improvement in performance of the polymer.Replacing the conventional materials made up of inorganic glasses by polymer basedmaterials could provide a number of advantages as the polymer composites have milderprocessing conditions, better impact resistance, can be made flexible and the opticalproperties can be changed.The properties of materials change as their size approaches the nanoscale. Theinteresting and sometimes unexpected properties of nanoparticles are partly due to theaspects of the surface of the material dominating the bulk properties. While the polymericcomponent provides processibility, flexibility and transparency, the inorganic particles atnanoscale contribute to the desired optical and magnetic properties. The crucial issue inpreparing high quality composites is the uniform dispersion of the inorganic fillers in thepolymeric matrix. PMMA (polymethylmethacrylate) and PS (polystyrene), which havefavorable processing conditions, are excellent host materials for functional particles. Inthis thesis study, first Fe2O3 (iron oxide) nanoparticles were incorporated into the PS andPMMA matrix, separately, and the matrices were compared with respect to theirallowance for incorporation of the nanoparticles. The magnetic characterization of PSnanocomposites was performed. Secondly, the synthesis and characterization of surfacemodified tin(IV)oxide (SnO2) was investigated in order to obtain nanoscale particles withnarrow size distribution. Finally, the surface modified tin(IV)oxide nanoparticles weredispersed in MMA (methylmethacrylate) and incorporated into PMMA bypolymerization in situ. Conversions of MMA as a function of time in bulk polymerizationin the presence of SnO2 nanoparticles were determined. The effect of nanoparticles on thepolymerization reaction and the thermal stability of the polymer were investigated.