Kromitin çelik dökümlerde kalıp kumu olarak kullanılması
Use of the chromite sand form steel castings
  1. Tez No: 6054
  2. Yazar: MAHMUT ALTUNDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. ERTUĞRUL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
KROMİTİN ÇELİK DÖKÜMLERDE KALIP KUMU OLARAK KULLANILMASI ( Yüksek Lisans Tezi) Mahmut ALTUNDAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 ÖZ Dünyada, kromit kumu çelik dökümlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Türkiye, krom yatakları bakımın dan zengindir. Bu tez çalışmasında, Türk kromit kumla rının çelik dökümlerde kullanıma uygunluğu incelenmiş tir. Döküm parçaların yüzey temizliği, kum kalitesini belirleyici bir kriter olarak kabul edilmiştir. Güle- man'dan sağlanan kromit kumunun Cr203; Fe203, Al2O3,, SiO2 ve CaO yüzdeleri yapılan analizler sonucu bulun muştur. Sinterleşme sıcaklığı, pH değeri ve yanma kayı- bı değerleri hesaplanmıştır. AFS tane incelik numarası bulunmuştur. Daha sonra kromit kumu döküm deneyleri için yüzey kumu ve kalıp boyası olarak kullanılmıştır. Labo- ratuvar ve döküm deney sonuçlarına göre Türk kromit ku mu, kalıp kumu olarak kullanıma uygundur, özellikle man- ganezli çeliklerin dökümünde kullanıma çok uygundur. Kromit kumundaki Cr203, Si02 ve CaO miktarları SFSA ve SCRATA standartlara çok yakındır. Sadece yanma kayıbı yüzdesi fazladır. Kromit boya da tatmin edici sonuçlar vermiştir. II
Özet (Çeviri)
USE OF THE CHROMlTE SAND FOR STEEL CASTINGS (Master Thesis) Mahmut ALTUNDAL GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Septciaber 1988 ABSTRACT In the world chromite sand is used widely for steel castings. There are a lot of chrome ore in Turkey. In this thesis suitability of turksh chromite sand for steel castigns was stuided. Quality of surface finish of cas tings indicates quality of sand which was used in molding, Chromite sand obtained from Güleman was analysed for Cr? 0_, Fe203, A1203, Si02, MgO and CaO. Sintering point, pH value and loss on ignition of chromite sand were deter mined. AFS grain fineness number was calculated. After then chromite sand was used as a facing sand and a mold paint for steel costings Result of laboratory and foundry experiments indicate that turkish chromite sand can be used as molding sand. Expecially chromite sand is an excellent molding medium for manganese steel castings. Amount öf Cr_0-, Si02 and CaO contents in the chromite sand are very close to the specifications. But only loss on ignition of turkish chromite sand is high. Chromite paint used in Steel Castings also gave satisfactory results with refered to the quality of the costings. Ill