Muğla Üniversitesi yerleşke florası
Flora of Muğla University
- Tez No: 199548
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN GÖRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
VMUĞLA ÜN VERS TES YERLEŞKE FLORASI(Yüksek Lisans Tezi)Olcay CEYLANMUĞLA ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜ2007ÖZETBu çalışma, Muğla Üniversitesi Yerleşke florasını tespit etmek amacıylayapılmıştır. Araştırma alanımız Muğla ili sınırları içersinde ve Davis'in karelemesistemine göre C2 karesindedir.Bu araştırmada, Şubat 2004-Nisan 2007 yılları arasında yapılan araziçalışmalarında toplanan 1015 bitki örneğinin değerlendirilmesiyle 62 familya ve 233cins, 275 tür, 72 alttür ve 39 varyete teşhis edilmiştir.Çalışma alanında 376 takson tespit edilmiştir. Bu taksonların endemikolanlarının sayısı 21 (% 5,85)'dır. Taksonların floristik bölgelere dağılımı şuşekildedir: Akdeniz elementleri 121 (%32,18), Doğu Akdeniz Elementi 68 (%18,13),ran-Turan elementleri 15 (%3,98) ve Avrupa-Sibirya elementleri 11 (%2,92)'dir.Anahtar kelimeler : Flora, Muğla, Türkiye.Sayfa adedi : 95Tez yöneticisi : Prof. Dr. Güven GÖRK
Özet (Çeviri)
VIFLORA OF MUGLA UNIVERSITY(M. Sc. Thesis)Olcay CEYLANMUGLA UNIVERSITYINSTITUTE of SCIENCE and TECHNOLOGY2007ABSTRACTThis investigation was carried out determine Flora of Mugla UniversityCampus. Research area is situated in provience of Mugla and C2 square in accordingto Davis?s grid system.In this study, during the period February 2004- April 2007, by evaluating thecollected 1015 plant specimens, 62 families, 233 genera, 275 species, 72 subspeciesand 39 variety were identified.The total number of taxa is 376 and the number of endemic plants is 21(5,85%). The distribution rates of taxa into phytogeographical regions are as follows:Mediterranean elements 121 (32,18%), East Mediterranean elements 68 (18,13%),Irano-Turanien elements 15 (3,98%) and Euro-Siberian elements 11 (2,92%).Key Words : Flora, Mugla, Turkey.Page number : 95Adviser : Prof. Dr. Guven GORK