Köselik ve Sirkeli (Ankara Kuzeyi) köyleri çevresinin stratigrafisi ve yapısal özellikleri
The stratigrapy and structural characteristics Köselik and Sirkeli (Ankara Norhhern)villages surroudings
  1. Tez No: 199579
  2. Yazar: MURAT MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZETBu çalışma, Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji MühendisliğiAnabilim Dalı'nda, ?Kösrelik ve Sirkeli (Ankara Kuzeyi) Köyleri ÇevresininStratigrafisi ve Yapısal Özellikleri? konusunda hazırlanan bir yüksek lisans tezidir.Ankara'nın kuzeyinde yer alan inceleme alanının en yaşlı birimini, Permo-Triyas yaşlı Karakaya kompleksi oluşturur. Bu birim düşük dereceli metamorfizmageçirmiş kumtaşı, metakumtaşı, şeyl, çamurtaşı, konglomera, kireçtaşı, tüf, aglomera vespilitik bazalt ardalanmasından oluşmaktadır. Karakaya kompleksi içerisinde Permo-Triyas yaşlı rekristalize kireçtaşları Keçikaya kireçtaşı üyesi olarak ayırtlanmıştır.Karakaya kompleksi içerisinde Permiyen yaşlı kireçtaşı blokları da gözlenmektedir.Karakaya kompleksi üstten uyumsuz olarak alacalı kumtaşı, çamurtaşı, konglomera,şeyl ve kireçtaşından oluşan Erken-Orta Jura yaşlı Bayırköy formasyonu tarafındanörtülmektedir. Bayırköy formasyonu ise üstten uyumlu olarak Geç Jura-Erken Kretaseyaşlı çörtlü, kil ara katmanlı, yarı pelajik kireçtaşlarından oluşan Soğukçamformasyonuna geçiş göstermektedir. Soğukçam formasyonu üzerinde ise uyumsuzluklavolkanitli, bloklu, kumtaşı-şeyl ardalanmasından oluşan fliş fasiyesindeki Geç Kretaseyaşlı Yenipazar formasyonu yer almaktadır. Yenipazar formasyonu üstten Paleosen-AltEosen yaşlı killi kireçtaşı, bitümlü şeyl, marn, kiltaşı, kumtaşından oluşan Kızılçayformasyonu tarafından uyumsuz olarak örtülmektedir. Bu birimler üzerine Orta Eosenyaşlı kireçtaşı, konglomera, kumtaşı, marn ve volkanitlerle temsil edilen Güvençformasyonu uyumsuz olarak gelmektedir. Erken-Orta Miyosen yaşlı dasit, andezit vepiroklastiklerden Kirazdağ volkaniti kendisinden yaşlı tüm birimleri kesmekte olup aynıyaşlı kumtaşı, kiltaşı, şeyl, tüf ve kireçtaşından oluşan Hançili formasyonu tarafındanuyumsuz olarak örtülmektedir. Pliyosen yaşlı konglomera, kumtaşı, çamurtaşıardalanmasından oluşan Örencik formasyonu tüm bu birimler üzerinde uyumsuzolarak yer almaktadır. Kuvaterner yaşlı alüvyonlar kendisinden yaşlı tüm birimleriuyumsuz olarak örtmektedir.nceleme alanında yer alan birimler Geç Hersiniyen ve Alpin haraketlere bağlıolarak kıvrımlı kırıklı yapılar kazanmışlardır. Karakaya formasyonu B: K 4º D, 4º KDBayırköy ve Soğukçam formasyonları B: K 23º D, 6º KD, Yenipazar formasyonu B: K6º D, 15º KD, Kızılçay formasyonu B: K 60º D, 4º KD, Güvenç formasyonu B: K 2º B,5º KB ve Hançili formasyonu B: K 45º B, 29º KB tektonik eksen gidişindekıvrımlanmışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study, Geology of the Vicinity of Sirkeli-Kösrelik (Bağlum-Ankara),has been prepared as a thesis for Master?s Degree for the Institute of Science,Department of Geological Engineering of Selçuk University.The oldest unit of the study area which is located to the north of Ankara is thePermo-Triassic Karakaya Complex. The complex is comprised of a succession ofsandstone, metasandstone, shale, mudstone, conglomerate, limestone, tuff, agglomerateand spilitic basalts which have undergone low grade metamorphism. The Permo -Triassic recrystallized limestones included in the Karakaya Complex are differentiatedas the Keçikaya limestone member. Permian limestone blocks as well are observed inthe Karakaya Complex. The complex is unconformably overlain by the Upper-MiddleJurassic Bayırköy formation comprised by multi-colored sandstone, mudstone,conglomerate, shale and limestone. The Bayırköy formation is conformably transitive tothe Upper Jurassic-Lower Cretaceous Soğukçam formation comprising hemipelagiclimestones with chert, clay intercalations. On top of the Soğukçam formation theunconformable Upper Cretaceous Yenipazar formation comprising blocks andsandstone-shale succession in flysch facies is observed. The Yenipazar formation isunconformably overlain by the Paleocene-Lower Eocene Kızılçay formationrepresented by clayey limestone, bituminous shale, marl, claystone and sandstone.These units are unconformably overlain by the Middle Eocene Güvenç formationcomprised of limestone, conglomerate, sandstone, marl and volcanics. The Lower -Middle Miocene Kirazdağ volcanics comprised of dacite, andesite and pyroclastics cutall the younger units and is unconformably covered by the Hançili formation of thesame age and comprising sandstone, claystone, shale, tuff and limestone. The PlioceneÖrencik formation made up of conglomerate, sandstone and mudstone successionunconformably overlies all these units. The Quaternary alluviums unconformablyoverlies all the younger units.The units in the study area have been affected by the Late Hercynian and Alpinemovements and are folded and faulted. The Karakaya formation has been folded intectonic axis of B: K 4º D, 4º KD, the Bayırköy and Soğukçam formations have foldedin tectonic axis of B: K 23º D, 6º KD. The folding measurements for the Yenipazar,Kızılçay, Güvenç and Hançili formations are B: K 6º D, 15º KD, B: K 60º D, 4º KD, B:K 2º B, 5º KB and B: K 45º B, 29º KB, respectively.