Faktoring işleminde borçlunun hukuki durumu
The legal status of the debtor in the factoring transaction
- Tez No: 785270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Temelinde alacağın devri barındıran faktoring işlemi, müşteri, faktoring şirketi ve borçlunun bulunduğu üç köşeli hukuki ilişkidir. Faktoring işleminde borçlunun rızasının aranmaması ve hatta işlemin borçlunun haberi olmaksızın gerçekleştirilebiliyor olması borçlu açısından bazı riskler doğurmaktadır. Çalışmamızda faktoring işleminin borçlu açısından doğurduğu risklerin ne şekilde bertaraf edilebileceği incelenmiştir. Bu kapsamda faktoring işleminin yapısı ve borçlunun bu işlemdeki konumunun belirlenebilmesi için çalışmamızın ilk bölümünde faktoring işlemine ve özelliklerine yer verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde borçlunun faktoring şirketine yapacağı ifa dışında borçtan kurtulma imkanları ele alınmıştır. Son bölümde ise borçlunun faktoring şirketine karşı sahip olduğu savunma imkanları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The factoring transaction, which is based on the assignment of claims, is a triangular transaction accrued between the customer, the factoring company, and the debtor. The fact that without the debtor's consent in the factoring transaction, and it can be carried out without the knowledge of the debtor has some risks for the debtor. In this study, it has examined how the risks posed by the factoring process can be eliminated for the debtor. In this thesis, in order to determine the structure of the factoring transaction and the debtor's position in this transaction, the factoring transaction and its features are specified in the first part of our study. In the second part, the performance of the factoring company and the debtor's possibilities of getting out of debt is mentioned. In the last part of the study, incidental pleas that a debtor may claim from the factoring company are examined.