Cam ambalaj endüstrisinde kullanılan ebişör kalıplarındaki ısıtma deliklerinin optimum tasarımı
Optimum design of heating holes located at blankmolds used in glass packing industry
  1. Tez No: 199643
  2. Yazar: EMRE ÖZTOP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Cam ambalaj, sıvı ve katı maddelerin korunması amacıyla, soda -kireç camının ısıl yöntemlerle oluşturulup şekillendirilmesi sonucu elde edilenbir ara üründür. Cam ambalaj ürününün üretim prosesi iki aşamadanoluşmaktadır. Ebişör kalıbı ve yardımcı komponentleriyle gerçekleştirilen, araürün olarak parizonun oluşturulduğu kısım prosesin ilk aşamasını oluşturur.lk aşamada presleme yada üfleme metotlarından biri kullanılarakşekillendirme işlemi gerçekleştirilir. kinci aşama ise son ürünün elde dildiğifinişör kalıbı ve yardımcı komponentleriyle gerçekleştirilen kısımdır.Cam damlasının ergitme fırınından düşerek ilk şekillenmesininmeydana geldiği ebişör kalıplarında; kalıp alt yüzeyinden kalıp merkezinegöre belirli bir radyal çapta ısıtma delikleri açılır. Bu ısıtma delikleri, kalıptaizolatör olarak görev yapıp ısının kalıptan kaçmasını engelleyerek oluşturulanparizonun dengeli bir sıcaklık dağılımına sahip olmasını sağlar. Böylelikleüretilecek cam ambalaj ürünündeki cam dağılımının homojen olmasınayardımcı olur.Bu çalışmada ebişör kalıbına açılan ısıtma deliklerinin maksimum ısıyıkalıpta tutması için nasıl konumlanması gerektiğinin araştırması yapılmıştır.Bu amaçla ANSYS programında termal analizler gerçekleştirilmiştir. Optimumçözümün bulunması için deneysel tasarım metodu kullanılarak ısıtmadeliklerinin dizayn değişkenlerinin sisteme etkileri görülmüş, hata payıhesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Glass packing is a semi product which is produced by giving shape tosodium carbonate-lime?s glass via thermal processes in order to protectliquid or solid materials. Manufacturing process of glass packing is composedof two steps. The step which is accomplished by blankmold and it?s auxiliarycomponents to produce parison as semi product is the first step. Embodyingprocess is realized via press or blowing methods. The second step is thephase at which final product is produced by blowmold and it?s auxiliarycomponents.On blankmolds -in which first embodying of glass driblet which dropsfrom melting ovens occurs-, heating holes with a radial diameter are createddue to the mold center. These heating holes warrant the parison to have abalanced temperature dispersion by attempting as an isolator and avoidingthe temperature in the mold to go outside. By this way it helps to produce afinal product with a structure of homogeneous glass dispersion.This study is a research and analysis of positioning heating holes onblankmold to keep maximum possible heat inside the mold. Many thermalanalysis are realised on ANSYS software for this purpose. Experimentaldesign method is benefited to find optimum solution by evaluating effects ofdesign variables to the system and error of experiment is calculated.