Askam kamyon kabini süspansiyon sistemleri tasarımı ve optimizasyonu
Askam truck cab suspansion systems design and optimization
- Tez No: 199644
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETUzun yol taşımacılığında önemli bir ihtiyaç olan sürücü rahatlığı ve konforunugerçekleştirmek üzere Askam Hi-Ex kamyon için önce yeni kabin süspansiyonu tasarımları veoptimizasyonları yapılmıştır. Bu amaçla mevcut kamyon kabin süspansiyon mekanizmaları ilebirlikte farklı kabin süspansiyon sistemleri incelenmiş ve bu araştırmalar sonucu yenitasarımlar geliştirilmiştir. Mevcut ilk örneğin (prototipin) ve rakip araçların kabin konforseviyesini tespit etmek üzere testler yapılmıştır. Konfor seviyeleri standartlara uygunformatlarda karşılaştırılmıştır. Testlerde ayrıca konfor çalışmalarında kullanılan sanal kabinmodeli için gerekli girdi verileri ve sanal modeli doğrulamak için kontrol verileri toplanmıştır.Mevcut kamyon ile yol ivme ve yer değiştirme dataları toplanmış, parça testleri yapılmış,CATIA ortamında kabin ve sistem modellemesi yapılmış ve datalar ile birlikte ADAMSmodelleri oluşturulmuştur. Bilgisayar ortamında kabinin davranışları sanal bir model ilebenzetimi (simülasyon) yapılmıştır. Öncelikle mevcut ilk örneğin sanal modeli kurulmuştur.Bunun amacı sanal modelde kullanılan süspansiyon parametrelerinin test verileriyle kontroledilerek doğruluğunu teyit etmektir. Daha sonra değişik kabin süspansiyon alternatiflerininmodelleri hazırlanmıştır. Konfor çalışmaları sanal modeller üzerinde yapılmıştır.Bu model kullanılarak süspansiyon sisteminde yapılan değişikliklerin kabinin konforkalitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Son olarak, kabin konforunu arttıran çözümlerüzerinde durularak optimum bir tasarıma ulaşılmıştır.Çalışmalar sonucunda piyasada sınıfındaki en konforlu araç seviyesinde modellerüretilmiştir. Süspansiyon seçiminde kullanılacak parametreler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAt this study, in order to realize driver convenience and comfort, which is an importantneed in long distance transportation, first new cabin suspension designs and optimizationswere done for Aksam Hi-Ex trucks. For this aim, current truck cabin suspension mechanismsas well as different cabin suspension systems were investigated and new designs weredeveloped as a result of such researches. Tests were conducted in order to determine thecomfort level of prototype and rival vehicles. Comfort levels were compared at formats inaccordance with standards. Moreover, necessary input data for virtual cabin model used atcomfort studies and control data to confirm virtual model were collected in the tests. Currenttruck and road acceleration and replacement data were collected, part tests were conducted,cabin and system modeling in CATIA medium were made and ADAMS models were formedwith data. Simulation of cabin behavior was made on computer medium with a virtual model.Firstly, first present sample?s virtual model was formed. This is to control suspensionparameters used at virtual models against test data and confirm their validity. Later, differentcabin suspension alternatives? models were prepared. Comfort studies were performed onmodels.Using this model, effects of changes made at suspension system over cabin?s comfortquality was investigated. Lastly, an optimum design was achieved by considering solutionsthat improve cabin comfort.At the end of studies, models at the level of the most comfortable vehicle of its class atthe market were produced. Parameters to be used at suspension choice were determined.