İki irisli paralel levhalı dalga kılavuzunun sonlu elemanlar metodu kullanılarak incelenmesi
The Analysis of parallel plate waveguide with two irises in the middle using finite element method
  1. Tez No: 199652
  2. Yazar: EMRAH UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ivÖZETTEZ BAŞLIĞI: İki İrisli Paralel Levhalı Dalga KılavuzununSonlu Elemanlar Metodu Kullanılarak İncelenmesiYAZAR ADI : Emrah UĞURLUBu çalışmada iki irisli paralel levhalı dalga kılavuzunun farklı frekanslardakiiletim ve yansıma katsayıları incelenmiştir. İlk aşamada Sonlu ElemanlarMetodu'nun (Finite Element Method) işlem basamakları anlatılmış ve bir örnekproblem üzerinde çözüm aşamaları açıklanmış ve yazılan MATLAB kodlarıylaproblemin çözümü gerçekleştirilmiştir. Örnek problem olarak paralel levhalıdalga kılavuzundaki bir dielektrik çubuğun yüksekliğine ve frekansa bağlıyansıma katsayısı ve iletim katsayısı elde edilmiş ve dalgaboyu cinsindenyüksekliğine göre değişimi grafiksel olarak gösterilmiştir. Daha sonra, anlatılanbasamaklar, iki irisli paralel levhalı dalga kılavuzu probleminin çözümünde adımadım uygulanmış ve yazılan MATLAB kodlarıyla yansıma ve iletimkatsayılarının, dalga kılavuzu parametrelerine bağlı değişimleri elde edilmiş vesonuçlar grafiksel olarak gösterilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYTITLE OF THE THESIS: The Analysis Of Parallel Plate Waveguide With TwoIrises In The Middle Using Finite Element Method.AUTHOR : Emrah UĞURLUIn this thesis, the reflection and transmission coefficients are obtained ina parallel plate waveguide problem with two irises in the middle. Firstly, thesteps of the Finite Element Method are explained and applied on a sampleproblem and results are obtained using MATLAB codes written for this purpose.The sample problem is obtaining the reflection and transmission coefficients incase of a dielectric stab in a parallel plate waveguide. The results depending onthe height of the stab and frequency are shown graphically. Then, the FEMsolution is performed step by step in the case of a parallel plate waveguide withtwo irises in the middle. Using the MATLAB codes developed, the reflection andtransmission coefficients are obtained, and the results are analyzed and showngraphically.