Sıvama yöntemleri ve sıvama makinesi tasarımı
Spinning methods and spinning machine design
  1. Tez No: 199657
  2. Yazar: BARIŞ GÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde metal şekillendirme yöntemleri birçok çeşitlilik göstermeklebirlikte her ürünün kendi özelliklerine en uygun imalat yöntemi, üreticiler tarafındangeliştirilmekte ve kullanılmaktadır. ?Sıvama Yöntemleri?, bu kapsam içinde, talaşsızimalat yöntemleri arasında geniş kullanım alanına sahip olup, bu alanlar küreselolarak gelişen ürün yelpazesinde giderek kapsamını artırmaktadır.Bugün sıvama makinelerinin ve farklı ürünlere ait sıvama proseslerinin başlıcaüreticileri Alman ve spanyol firmaları olmakla birlikte, yapılmış en gelişmiş sıvamamakineleri son dönemde, Türkiye'de tasarlanmış ve imal edilmişlerdir.Bu çalışmada, sac ve boru biçimli metal malzemelerin ana şekillendirmeyöntemlerinden birisi olan sıvamanın en genel yaklaşımdan, bilinen en ayrıntılıiçeriğine kadar tanıtılması, sıvamanın kullanım alanları ve bu teknolojiyi kullanan birmakine tasarımının yapılmasındaki detaylarların anlatılması amaçlanmaktadır.Bu kapsamda, Sıvama Yöntemleri'nin anlaşılması için, öncelikle imalatyöntemleri genel olarak sınıflandırılmış ve bu sınıflandırma içinde farklı sıvamayöntemlerinin konumu ve kullanım alanları sunulmuştur. Buna istinaden, sıvamayöntemlerinin kendi alt yöntemleri, bu yöntemlerin oluşma sebepleri, farkları veistenen ürüne göre hangi yöntemin uygun olacağı anlatılmıştır. Ek olarak sıvamayöntemleri ile üretilmiş ürünlere detaylı örnekler verilmiştir. Bu bilgiler ışığında,sıvama işi yapacak bir makinenin hangi kriterlere uygun olarak tasarlanacağıanlaşılacaktır. Ardından örnek bir sıvama makinesinin tasarımı incelenerek, bu tipmakinelerin tasarımlarındaki ayrıntılar, kapasiteleri, karşılaşılabilecek problemler veen önemlisi sıvama prosesi anlatılmıştır.Verilen bilgilerin ışığında, sıvama makinelerinin teknolojik gelişimleri,gelecekte nasıl bir şekil alacakları ve bu konuda ülkemizde yapılan çalışmalar,sonuçlar bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, metal forming methods are offering broad number of differenttechniques with many variations to meet the manufacturer?s needs. In addition, thesemethods are considered among the most widely used machining techniques,depending on the type of the products manufactured. Spinning techonology has alarge application capacity as a method of chipless manufacturing in metal formingmethods and its potential is increasing with the rapidly growing global marketrequirements.In todays Spinning industry, main developers of Spinning processes and mainmanufacturers of Spinning Machines are German and Spanish companies. However,in recent years, the most developed CNC Spinning Machines ever made in the world,have been designed and manufactured in Turkey.This study introduces Spinning technology from concept to the most specificapplications and its usage. Furthermore, this study aims at exploring the designdetails of spinning machines.In this context, machining methods are first classified and the application areaof spinning techonology is highlighted. Next, subcategories of spinning technologyare introduced. Also, detailed examples are demonstrated on the subcatagories ofSpinning. The operating criterions of a Spinning Machine design is introduced.Design of a Spinning Machine was demonstrated on an example project where thedesign details, machine capacities, main design challenges, and especially spinningprocesses are explained.Finally, the techonological development of Spinning Machines, future?sSpinning Machine models and the rank of our country in the future?s Spinningindustry are summarized in the ?Conclusions? section.