Lastik tekerlekli yükleyicilerin taşıyıcı kol tasarımının iyileştirilmesi
Improvement of the wheel loaders's bell cranks design
  1. Tez No: 199658
  2. Yazar: AHMET CİHAN ÇOLPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ ERZİNCANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde her alanda inanılmaz hızla gelişmekte olan teknoloji, beraberindeinsanlara modern ve rahat yaşam koşulları sunmaktadır. Artan nüfus nedeni ile buyaşam koşullarının devam ettirilmesi amacı ile yeni yerleşim yerlerinin ve sanayikuruluşlarının kurulması gerekmektedir. Bu yapılaşmanın önemli unsurlarından birtanesi de iş makineleridir. Gelişen teknoloji ile beraber iş makineleri de hızlı birdeğişim geçirmektedir. Günümüzde operatör konforunun düşünüldüğü, kullanıcıdostu, dayanıklı ve çevreye saygılı iş makineleri üretilmektedir. ş makinelerisektöründe artan rekabetten dolayı maliyet çok önemli bir parametre haline gelmiştir.Maliyeti azaltmak için imalat zamanı, işçilik ve malzeme gibi konularda araştırmageliştirme çalışmaları yapılmaktadır.Bu çalışmada iş makinelerinin bir çeşidi olan ?Lastik TekerlekliYükleyicinin? önemli parçalarından olan taşıyıcı kol incelenmiştir. Farklı taşıyıcı koltasarımları birbirleri ile karşılaştırılmış, sonuç olarak geleneksel Z-bar taşıyıcı koltasarımına göre avantajları olduğundan Volvo 110 E model lastik tekerlekliyükleyicinin TP taşıyıcı kolu tercih edilerek modellenmiştir. TP taşıyıcı kolSolidworks programından yararlanılarak modellenmiştir. Modellenen taşıyıcı kol içinseçilen üç farklı malzeme için distorsiyon-enerji, maksimum kesme gerilmesi vedeplasman analizleri yapılmıştır. Analizler Ansys Workbench programındagerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, technology provides an incredible speed in every area and offers bothmodern and comfortable way of life to human beings. Because of the increasingpopulation, new industrial facilities and new settlement places has to be constructedto sustain this way of life. One of the most important elements of this advancement isconstruction machines. Construction machines are having a rapid alteration with theimproving technology. Today, comfortable, easy to operate, durable and environmentfriendly machines are being manufactured. Because of the competition inconstruction machines sector, cost research and development activities are beingcarried out in the topics of production time, labor costs, raw material.In this study, linkage which is an important part of a kind of constructionmachine, namely of a wheel loader is examined. Different linkage designs werecompared with each other and as a result of this comparison Volvo 110 E modelwheel loader?s TP linkage was preferred and designed because of its advantagesagainst traditional Z-bar linkage design. The TP linkage was designed with the helpof Solidworks program. Distortion- energy, maximum shear stress and displacementanalysis were performed for three different material chosen for the modeled linkage.Analyses were performed via Ansys Workbench