Yığma yapıların yatay derz güçlendirme yöntemiyle güçlendirilmesi
Strengthening of masonry structures with horizontal jointing strengthening method
- Tez No: 199720
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KAMANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZETDoktora TeziYIĞMA YAPILARIN YATAY DERZGÜÇLENDİRME YÖNTEMİYLEGÜÇLENDİRİLMESİMustafa Tolga ÇÖĞÜRCÜSelçuk ÜniversitesiFen Bilimleri Enstitüsüİnşaat Mühendisliği Anabilim DalıDanışman: Yrd. Doç. Dr. Mehmet KAMANLI2007, 204 sayfaJüri:Prof. Dr. M. Yaşar KALTAKCI ( S.Ü. , T.İ.K. üyesi )Prof. Dr. Recep KANIT ( S.Ü. , T.İ.K. üyesi )Prof. Dr. Mehmet ÜLKER ( F.Ü. )Yrd. Doç. Dr. Mehmet KAMANLI ( S.Ü. , Danışman )Yrd. Doç. Dr. S. Kamil AKIN ( S.Ü. )Ülkemizin geleneksel yapı tipi yığma binalardır. Deprem riski altında olan bu yığmayapıların deprem etkisi altındaki davranışı, betonarme yapılar kadar bilinen bir konu değildir.Yığma yapılar harç vasıtası ile birbirine bağlanan taş ve tuğlalardan meydana gelir. Bubakımdan sürekli ortam oluşturmazlar ve yine bu sebeple yükler altında gerçekdavranışlarının sayısal yöntemlerle ortaya konulması oldukça güçtür. Bu itibarla yığmayapıların yük altındaki davranışları ancak deneysel çalışmalarla ortaya konulmaktadır.Yapılan deneysel çalışmalar; yığma yapıların oluşan çatlakların devam etmesisonucunda yük alamaz hale geldiğini -kırıldığını- göstermektedir.Bu çalışmada düzlem dışı yüklenen yığma duvarların ve yığma duvarlarda oluşançatlamaların kontrol altına alınmasını sağlayacağı düşünülen epoksi reçineli FRP ile yatayderz takviyesi uygulaması, analitik ve deneysel olarak araştırılmıştır.Bunun için gerçekçi boyutlara sahip, aynı geometri ve malzeme özelliğinde 2 ayrıprototip duvar üretilmiştir. Birinci duvar deprem etkisini modelleyen düzlem dışı tersinir yükaltında denenmiş ve kırılma davranışı incelenmiştir. İkinci duvarın yatay derzleri epoksiliFRP ile takviye edilmiş ve eşdeğer şartlar altında denenerek uygulamanın duvarı kırılmayakarşı ne kadar güçlendirdiği araştırılmıştır.Çalışmaların sonucunda; yığma duvarların tersinir düzlem dışı yükler altındabetonarme döşemede oluşan akma çizgilerine benzer kırılma çizgileri oluşturarak kırıldığı,kırılma türünün gevrek olduğu ve akma çizgilerinin işaret ettiği sünekliğe sahip olmadığıyatay derzin, epoksili FRP ile takviyesi ile güçlendirilen duvarın kırılmaya karşı 3 (üç) katdaha fazla dayanıklı hale geldiği görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Yığma yapı, güçlendirme, FRP
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPh.D.ThesisSTRENGTHENING OF MASONRYSTRUCTURES WITH HORİZONTAL JOINTINGSTRENGTHENING METHODMustafa Tolga ÇÖĞÜRCÜSelcuk UniversityGraduate School of Natural and Apllied SciencesDepartment of Civil EngineeringSupervisor: Asist. Prof. Dr. Mehmet KAMANLI2007, 204 pagesJury:Prof. Dr. M. Yaşar KALTAKCI( S.Ü. , T.İ.K. member )Prof. Dr. Recep KANIT ( S.Ü. , T.İ.K. member )Prof. Dr. Mehmet ÜLKER ( F.Ü. )Asist. Prof. Dr. Mehmet KAMANLI ( S.Ü. , T.İ.K. adviser)Asist. Prof. Dr. S. Kamil AKIN ( S.Ü. )The traditional building type in our country is stacking buildings. These buildings,under as much as earthquake risk as reinforced -concrete building, are not known in terms oftheir actions under earthquake influence.Stacking buildings consist of binding the bricks and stones to each other by mortar.Therefore, they do not form a continuous environment; and as a result of this, it is ratherdifficult to present their real acts under loads by numeric methods. From this point of view,the actions of stacking buildings under the load have only been suggested through empiricalstudies.The empirical studies carried out have shown that stacking buildings became not ableto take any load-cracked- due to continuing the cracks formed.In this study, the horizontal joint reinforcement application by FRP with epoxy toprevent from controlling the stacking walls forming out of plane, and the cracks formed onstacking walls were investigated analytically and empirically.For this purpose, two separate prototypes of walls were built with realistic sizes and inspecification with identical geometry and material. The first wall was tested under thereversible load modeling earthquake effect and its action related to being demolished.Horizontal joints of the second wall were reinforced by FRP with epoxy and, investigatedhow much the application strengthened the wall against breaking, testing it under the mostdifficult conditions.As a conclusion of these studies, it has been seen that stacking walls were brokenforming breaking lines, similar to flowing lines forming on reinforced concrete under theloads out of plane; sort of breaking was brittle and it had not any continuity indicated; and thewall strengthened by the reinforcement with FRP of horizontal joint became three more timesstronger against breaking.Keywords : Masonry buildings, strengthtening, FRP