Allium sativum L.'nin antibakteriyal aktivitesi
The antibacterial activity of Allium sativum L.
  1. Tez No: 199747
  2. Yazar: SELİN DOĞUÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHTAP AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziALLIUM SATIVUM L.'N N ANT BAKTER YAL AKT V TESSelin DOĞUÇSelçuk ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüBiyoloji Anabilim DalıDanışman: Yrd. Doç. Dr. Mehtap AKIN2007, 31 sayfaJüri: Prof. Dr. Yusuf DURAKYrd. Doç. Dr. Rüstem DUMANYrd. Doç. Dr. Mehtap AKINBu araştırmada, Allium sativum L. bitkisine ait su ile yapılan ekstrakt agardifüzyon yöntemi ve tüp dilüsyon yöntemi ile Escherichia coli ATCC 25922,Staphylococcus aureus ATCC 25923, Salmonella typhimurium ATCC 14028 veListeria monocytogenes ATCC 7644 bakterileri üzerine denenmiştir.Allium sativum L. ekstraktı, agar difüzyon yöntemi ile 1/1 konsantrasyonda enyüksek antibakteriyal etkiyi Staphylococcus aureus'a karşı göstermiştir. 1/64konsantrasyondaki sarımsak ekstraktı hiçbir bakteri suşuna etkili olamamıştır. Agardifüzyon yöntemine göre, Allium sativum L. ekstraktı bütün bakteri suşlarına karşıantibakteriyal etki göstermiştir. Tüp dilüsyon yöntemi ekstraktın M K ve MBKdeğerlerini belirlemek için uygulanmıştır. Sarımsak ekstraktı tüp dilüsyon yöntemiile bakteri suşlarına karşı farklı konsantrasyonlarda bakteriyostatik ve bakteriyosidaletki göstermiştir. Bu sonuçlar, araştırmaya ait bitkinin gıdaların korunması, tıp veeczacılık alanlarında kullanılabileceği görüşünü doğrulamaktadır.ANAHTAR KEL MELER : Sarımsak, Allium sativum L., antibakteriyal etki,agar difüzyon metodu, tüp dilüsyon metodu.i
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisTHE ANTIBACTERIAL ACTIVITY OF ALLIUM SATIVUM L.Selin DOĞUÇSelcuk UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of BiologySupervisor : Assis. Prof. Dr. Mehtap AKIN2007, 31 pagesJury : Prof. Dr. Yusuf DURAKAssis. Prof. Dr. Rüstem DUMANAssis. Prof. Dr. Mehtap AKINIn this research, aqueous extract of Allium sativum L. was tested againstEscherichia coli ATCC 25922, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Salmonellatyphimurium ATCC 14028 and Listeria monocytogenes ATCC 7644, by using theagar diffusion method and the tube dilution method.At 1/1 concentration, aqueous extract of Allium sativum L. exhibited thehighest antibacterial effect against Staphylococcus aureus by using agar diffusionmethod. At 1/64 concentration, aqueous extract of garlic was not effective on eitherof bacteria strains. According to agar diffusion method, aqueous extract of Alliumsativum L. exhibited antibacterial effect against all of the bacteria strains. Tubedilution method was applied to determine the MIC and MBC values of extract. Atdifferent concentrations aqueous extract of garlic exhibited bacteriostatic andbactericidal effects against all of the bacteria strains by using tube dilution method.These results confirm the possibility of using this plant in food systems, medicineand pharmacy.KEY WORDS: Garlic, Allium sativum L., antibacterial effect, agar-well diffusionmethod, tube dilution method.ii