Cauchy-Toeplitz ve Cauchy-Hankel matrislerinin normları için sınırlar
The bounds for norms of Cauchy-Toeplitz and Cauchy-Hankel matrices
- Tez No: 256179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÖĞÜNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak sırasıyla g=1/2 ve h=1 özel durumları için elde edilen Cauchy-Toeplitz ve Cauchy-Hankel matrislerinin spektral normları için bir üst sınır elde edildi. Üstelik, bu iki matrisin Hadamard çarpımlarının spektral normu ve normu içinde birer üst sınır bulundu. Benzer şekilde ve matrislerini tanımlandı. Bu durumda, ve matrisleri ve çarpımının normları için bazı üst sınırlar elde edildi.Yine Hankel matrisinin normu için sınırlar verildi. Bozkurt tarafından tanımlanan Hankel matrisinin Hadamard çarpımlarının spektral ve normları için üst sınır elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly we have obtained an upper bounds for the spectral norms of Cauchy-Toeplitz matrix and Cauchy-Hankel matrix respectively. Moreover, we have obtained an upper bounds for spectral and norms of Hadamard product of this matrices. Similarly, we have defined following matrices respectively, and we have found an upper bounds for norms of this matrices and Hadamard product of these matrices. In addition, we have obtained a bounds for norms of Hankel matrix. In addition, we have obtained a bounds for norms of Hankel matrix. It was defined by Bozkurt Hankel matrix ,we have obtained an upper bounds for the spectral and norms of these matrices.