Kağıt sanayiinde kullanılabilecek laminasyon tutkalı hazırlanması ve bazı özelliklerinin incelenmesi
Preparing of lamination glue which can be used in paper industry and examination of its' some features
  1. Tez No: 199754
  2. Yazar: MUSTAFA SAMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. AHMET GÜLCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziKAĞIT SANAY NDE KULLANILAB LECEK LAM NASYON TUTKALIHAZIRLANMASI VE BAZI ÖZELL KLER N N NCELENMESMustafa SAMURSelçuk Üniversitesi Fen Bilimleri EnstitüsüKimya Mühendisliği Anabilim DalıDanışman : Doç. Dr. Ahmet GÜLCE2007, 49 SayfaBu tez çalışması kapsamında kağıt sanayiinde laminasyon tutkalı olarakkullanılabilecek yeni bir tutkalın üretilmesi ve üretilen tutkalın standart tutkallardanfarkının incelenerek belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmada monomer olarak kullanılan Vinilasetatın polimerizasyonuincelenmiştir. Polimerizasyonda monomer-su oranı, sıcaklık ve bazı diğer etmenlerdeğiştirilerek denemeler yapılmıştır. Bu denemeler sonucunda Viskozite, pH ve kurumadde yüzdesi bakımından en uygun olan oran sonucunda Viskozitesi 6400 mPa.S,pH' ı 2,9 ve kuru maddesi % 34,93 olan laminasyon tutkalı elde edilmiştir.Reaksiyonda kullanılan tüm maddelerin polimerizasyona etkisinden sözedilmiş olup, oluşan yeni tutkalın ne gibi farklılıklarının olduğu belirtilmiştir.Anahtar Kelimeler : Tutkal, Laminasyon, Polimer, Polimerizasyoni
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster Thesis:PREPARING OF LAM NATION GLUE WHICH CAN BE USED IN PAPERINDUSTRY AND EXAMINATION OF ITS' SOME FEATURESMustafa SAMURSelçuk UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Chemical EngineeringSupervisor : Doç.Dr. Ahmet GÜLCE2007, 49 PageThis thesis includes production of new glue instead of using lamination glueand explaination of difference between new glue and standard glues in paperindustry.The thesis?s purpose is searching of vinylacetate polymerization as a usingmonomer. It has some experiment while changing rate of monomer and water,temperature and other variables. As a result of this experiments,we obtain newlamination glue which has 6400 mPa.s in viscocity, 2.9 in pH, %34.93 solubility insolution.The thesis mentions about effection of all material ,which are using in thereaction, to polymerization.and defination the difference of the new glue from theother standard glues.Key Words : Glue, Lamination, Polymer, Polymerizationii