Farklı yumurtacı hibritlerin, yem çekmeli ve çekmesiz zorlamalı tüy dökümü programlarına, yumurta verim ve kalite performansları bakımından tepkileri üzerine araştırmalar
Researches on the responses of different hybrid layers with respect to egg production and quality performances to forced molting programs with and without feed withdrawal
  1. Tez No: 199753
  2. Yazar: ALİ AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN YETİŞİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZETDoktora TeziFARKLI YUMURTACI HİBRİTLERİN, YEM ÇEKMELİ VE ÇEKMESİZZORLAMALI TÜY DÖKÜMÜ PROGRAMLARINA, YUMURTA VERİM VEKALİTE PERFORMANSLARI BAKIMINDAN TEPKİLERİ ÜZERİNEARAŞTIRMALARAli AYGÜNSelçuk ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüZootekni Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR2007, 132 sayfaJüri: Prof. Dr. Ramazan YETİŞİRProf. Dr. Mesut TÜRKOĞLUProf. Dr. Musa SARICAProf. Dr. Yılmaz BAHTİYARCADoç. Dr. İskender YILDIRIMBu araştırma, yonca unu katkılı ve arpa esaslı (AE; % 70 arpa, % 27 yoncaunu), kepek esaslı (KE; % 32 kepek, %44 mısır ve % 21 yonca unu) ve yulaf esaslı(YE; % 70 yulaf, % 27 yonca unu) üç adet yem çekmesiz ve 1 adet yem çekmeli(YÇ, kontrol) olmak üzere toplam 4 adet zorlamalı tüy döküm programının, 57haftalık yaştaki kahverengi (H&N Brown Nick) ve beyaz (Hy-Line, W-36)yumurtacı hibritlerde yumurta verim ve kalite performansları üzerine etkileriniincelenmek üzere yapılmıştır. Zorlanım periyodunda adlibitum olarak yedirilenyemler, tuz ihtiva etmeyen, % 10 ve daha fazla ham selüloz ihtiva eden, Ca' ca düşük(%1), fakat enerji (2200-2500 kcal/kg) ve protein (%11-13) bakımından ortaseviyede, aminoasit ve vitaminlerce dengeli ve en düşük maliyetli olarakhazırlanmıştır. Verim döneminde tüm deneme gruplarına yumurta tavuk yemi (%15.5 HP; 2800 kcal/kg, ME) yedirilmiştir. YÇ grubunda, tavuklar 8 gün açbırakıldıktan sonra, zorlanım periyodu sonuna kadar dinlendirme yemi (HP %13, ME2500 kcal/kg) verilmiştir. Zorlanım periyodunda su tüm gruplara serbest olarakverilmiştir. Çalışmada, 4'er tekerrür ve her tekerrürde 20 tavuk olmak üzere toplam640 adet tavuk kullanılmıştır. Muamelelerin alt gruplara dağıtımı rastgele yapılmışve iki faktörlü (2x4) tesadüf parselleri deneme planı uygulanmıştır.Aydınlatma süresi zorlanım periyodunda 10 saat/gün olarak uygulanmış olup,periyot sonundan itibaren 16 saat/gün aydınlık oluncaya kadar her hafta 30 dakikaartırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPhD ThesisRESEARCHES ON THE RESPONSES OF DIFFERENT HYBRID LAYERSWITH RESPECT TO EGG PRODUCTION AND QUALITYPERFORMANCES TO FORCED MOLTING PROGRAMS WITH ANDWITHOUT FEED WITHDRAWALAli AYGÜNSelcuk UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Animal ScienceSupervisor: Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR2007, 132 PagesJury: Prof. Dr. Ramazan YETİŞİRProf. Dr. Mesut TÜRKOĞLUProf. Dr. Musa SARICAProf. Dr. Yılmaz BAHTİYARCAAssoc. Prof. Dr. İskender YILDIRIMThis research was carried out to determine the effects of four forced moltingmethods including three non-feed withdrawal methods which supplied with alfalfameal (AAM) and barley based (BB; barley 70%, AAM 27%), wheat bran based(WB; wheat bran 32%, corn 44% and AAM 21%) and oat based (OB; oat 70% andAAM 27%) and one feed withdrawal method (FW; control 8 d FW + 34 d rejevunal)on egg production and quality performances of brown (H&N Brown Nick) andwhite (Hy-Line, W-36) hybrid layers at 57 week of age. Diets of non-feedwithdrawal program including 10% and more crude fiber, no salt, low Ca, butmoderate level energy (2200-2500 kcal/kg; ME) and protein (11-13 %), adequatelevel amino acid and vitamins were fed to treatment groups adlibitum. The feedswere balanced as Least Cost Rations. All treatment groups were fed a laying hen diet(15.5 % CP, 2800 kcal/kg ME) during production period. FW program hens werewithdrawn the feed to 8 d and followed with resting diet containing 2500 kcal/kg MEand 13% CP for 34 d. All treatment groups were allowed to access water adlibitum.Having each treatment four replications and having each replication 20 hens, totally640 hens were used in the study. Experimental treatments were assigned randomly tosubgroups and two factors (2x4) randomized plot design were applied.Hens were placed on a lighting program of 10L:14D for molting period.Thereafter, lighting program was increased by 30 min per week until 16L:8D.