Bir dizel motorun performansının ekserji analizi ile belirlenmesi
The determination of a diesel engine performance with exergy analysis
- Tez No: 199776
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PERİHAN SEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZETBilim Uzmanlığı TeziB R D ZEL MOTORUN PERFORMANSININEKSERJ ANAL Z LE BEL RLENMESZeki YILBAŞIZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMakine Eğitimi Anabilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Perihan SEKMENŞubat 2007, 75 sayfaBu çalışmada, dört zamanlı, dört silindirli bir dizel motora, enerji ve ekserji analizleri,yakıt olarak biyodizel ve dizel yakıt No. 2 kullanılarak, farklı motor hızları içinuygulanmıştır. Motor momenti, hızı, yakıt ve su debileri ve sıcaklık değerleribelirlenmiştir. Her bir yakıt için yakıt enerjisi, efektif güç, efektif özgül yakıt tüketimi, ısıve egzoz kayıpları hesaplanmıştır. Yakıt özellikleri motor performansını etkilediği içinenerji analizi sonucunda motor performansının en iyi olduğu hız her iki yakıt içinde farklıbulunmuştur. Dizel motorundaki ekserji kayıplarının; egzoz gazları, soğutma suyu veradyasyon yoluyla meydana geldiği kabul edilmiştir. Her bir hız için ekserji kayıplarıbelirlenip birbiriyle karşılaştırılmıştır. En fazla ekserji kaybının egzoz gazlarından olduğutespit edilmiştir. Ekserji analizi sonucunda her iki yakıt için 2000 1/min en ekonomikmotor hızı olarak belirlenmiştir.Anahtar Sözcükler : Dizel motorlar, ekserji, enerji analizi, ekserji analizi, biyodizel.Bilim Kodu : 625.04.01; 625.04.04; 625.05.03.iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM. Sc. ThesisTHE DETERMINATION OF A DIESEL ENGINEPERFORMANCE WITH EXERGY ANALYSISZeki YILBAŞIZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Mechanical EducationThesis Advisor: Asst. Prof. Dr. Perihan SEKMENFebruary 2007, 75 pagesIn this study, energy and exergy analyses were applied to a four stroke and cylinder dieselengine using biodiesel as fuel and diesel fuel No.2 for various engine speeds. Enginetorque, speed, fuel and water flow rate and temperature values have been determined.Effective power, specific fuel consumption, fuel energy, heat and exhaust losses have beencalculated. As fuel characteristics affect the engine performance, the best engineperformance speed for both of the fuels was found to be different. Exergy losses in thediesel engine were accepted to be through exhaust gases, cooling water and radiation.Exergy losses of each speed were determined and compared to one another. The highestexergy loss was found to be because of exhaust gases. As a result of exergy analysis, 20001/ min was determined to be the most economical engine speed for both fuels.Keywords : Diesel engines, exergy, energy analysis, exergy analysis, biodiesel.Science Code : 625.04.01; 625.04.04; 625.05.03.iv