Ortaöğretimde mesleki ve teknik eğitim tercihine etki eden etkenlerin belirlenmesi (Karabük ili için)
Determination of the factors affecting the choice toward the vocational and technical education in secondary school (for Karabük city)
- Tez No: 199804
- Danışmanlar: PROF.DR. KERİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
ÖZETBilim Uzmanlığı TeziORTAÖĞRET MDE MESLEK VE TEKN K EĞ T M TERC H NE ETK EDENETKENLER N BEL RLENMES (KARABÜK L Ç N)Sabahattin D KMENZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMakine Eğitimi Anabilim DalıTez Danışmanı: Prof. Dr. Kerim ÇET NKAYAŞubat 2007, 291 sayfaBu araştırmada, ilköğretimden mezun olup; genel liselere devam eden öğrencilerin meslekliselerini tercih etmemelerinde etken olan etkenler ile meslek liselerine devam edenöğrencilerin meslek liselerini tercih etmelerinde etken olan etkenlerin belirlenmesiamaçlanmıştır. Araştırma Karabük ili merkez ilçedeki genel ve meslek liseleri ilesınırlandırılmıştır.Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırma konusu ile ilgili yurt içive yurt dışında yapılan araştırmalara yer verilmiştir. Araştırmanın ikinci ve üçüncübölümünden elde edilen bulgular; Türkiye'nin ortaöğretimde mesleki ve teknik eğitimleilgili koymuş olduğu hedeflere ulaşamadığını, mesleki ve teknik eğitim ile istihdamarasında çok güçlü ilişki olduğu, üniversiteye girişte uygulanan katsayı sisteminin meslekliselerine olan talebi olumsuz etkilediğini göstermektedir. Ayrıca ülkede yaşananekonomik krizlerin istihdamı azaltması, mesleki ve teknik eğitimi olumsuz etkilemiştir.iiiÖZET (devam ediyor)Araştırmanın dördüncü bölümünde elde edilen bulgular genel lise öğrencilerinin meslekliselerini tercih etmemelerinde; yüksek öğrenim yapmak istemelerinin, üniversite girişsınavında uygulanan katsayı uygulamasının, meslek lisesini tercih ettiklerinde meslekseçimi anlamında sınırlarının daralacağı düşüncesinin, ilköğretim okulundaöğretmenlerinin tavsiyesinin, yöredeki iş alanlarının meslek lisesi mezunlarına sağlamışolduğu istihdam olanaklarının yetersiz olmasının ve toplumun meslek liselerine olumsuzbakışının etken olduğunu belirtmişlerdir.Meslek lisesi öğrencileri ise meslek liselerini seçmelerinde; üniversite giriş sınavlarındameslek lisesi mezunlarına bölümlerinin devamı niteliğindeki bölümleri seçmeleridurumunda ek puan verilmesinin, yüksek öğretime yerleşememe durumunda elimde birmesleğim olsun düşüncesinin, meslek lisesi mezunlarına meslek yüksek okullarına sınavsızgeçiş hakkı verilmesinin, daha kısa yoldan iş hayatına atılmak düşüncesinin etkenolduğunu belirtmişlerdir. Kişisel bilgiler açısından da genel lise ve meslek lisesi öğrencileriarasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.Anahtar Kelimeler : Genel Ortaöğretim, Mesleki ve Teknik Ortaöğretim, OrtaöğretimdeOkul TercihiBilim Kodu : 626.08.01iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM. Sc ThesisDETERMINATION OF THE FACTORS AFFECTING THE CHOICE TOWARDTHE VOCATIONAL AND TECHNICAL EDUCATION IN SECONDARYSCHOOL (FOR KARABUK CITY)Sabahattin D KMENZonguldak Karaelmas UniversityInstitute of Natural ScienceDepartment of Mechanical EducationThesis Advisor: Prof. Dr. Kerim ÇET NKAYAFebruary 2007, 291 pagesThis study aims to determine the reasons why the students who graduated from the primaryschools and attend to the general high schools don?t prefer vocational schools, and why theones who preferred vocational schools choose these schools. The study was restricted tothe general and vocational high schools in Karabuk city center.The investigation comprises five sections. The first section includes national andinternational literature surveys. The findings obtained in the second and third section of theinvestigation indicate that; Turkey hasn?t achieved its targets in vocational and technicaleducation in secondary schools, there is a strong relationship between vocational andtechnical education and employment, and the coefficient system applied in the UniversityEntrance Exam negatively affects the trend to choose vocational schools. Besides theeconomical crisis in the country decreases employment opportunities, and thus it can besaid that it decreases the demand for vocational and technical education indirectly.vABSTRACT (continued)The findings obtained in the fourth part of the investigation show that the factors affectinggeneral high school students to make them choose these schools are; desire to continue tohigher education, coefficient system applied in university entrance exam, the concern thatthe spectrum of the profession they can be choose would be narrowed if they choosevocational high schools, teachers? advises to them in primary school, inadequateemployment potential in their region offered to graduates of vocational high schools, andnegative impression of the society on vocational high schools.The factors affecting vocational high school students to make them choose vocational highschools are; extra points in entrance exam if they choose their professionally relevanthigher education branches, the advantage of having a profession in case they can?t manageto enter a university, placement of vocational education students to the VocationalCollages without exam, desire to enter the working life earlier. There are also significantdifferences between general and vocational high school students in terms of personalinformation.Key Words : General Secondary Education, Vocational and Technical SecondaryEducation, School Choice in Secondary EducationScience Code : 626.08.01vi