Türkiye'deki Nannospalax leucodon, Nannospalax nehringi ve Nannospalax ehrenbergi(Mamalia:Rodentia)'nin bazı kromozmal formlarında (N. leucodon 2n=56Tr; N. nehringi: 2n=38, 2n=50D, 2n=52G, 2n=52K, 2n=54K, 2n=56G, 2n=58G, 2n=60; N. ehrenbergi...
Determination of molar chewing surface variations in some chromosomal forms of Nannospalax leucodon, Nannospalax nehringi and Nannospalax ehrenbergi (Mamalia:Rodentia) (N. leucodon 2n=56Tr; N. nehringi: 2n=38, 2n=50D, 2n=52G, 2n=52K, 2n=54K,...
- Tez No: 199808
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZETBilim Uzmanlığı TeziTÜRK YE'DEK Nannospalax leucodon, Nannospalax nehringi VE Nannospalaxehrenbergi (MAMALIA: RODENTIA)'N N BAZI KROMOZMAL FORMLARINDA(N. leucodon 2n= 56Tr; N. nehringi: 2n= 38, 2n= 50D, 2n= 52G, 2n= 52K, 2n= 54K, 2n=56G, 2n= 58G, 2n= 60; N. ehrenbergi 2n= 52ehr, 2n= 56ehr) MOLAR Ç ĞNEMEYÜZEY VARYASYONLARININ BEL RLENMESGülcan BECERM ŞZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüBiyoloji Anabilim DalıTez Danışmanı: Doç. Dr. Mustafa SÖZENOcak 2007, 133 sayfaBu çalışmada Türkiye'de yayılış gösteren 3 körfare türüne ait 11 farklı kromozomal formun(Nannospalax leucodon 2n= 56Tr; N. nehringi: 2n= 38, 2n= 50D, 2n= 52G, 2n= 52K, 2n=54K, 2n= 56G, 2n= 58G, 2n= 60; N. ehrenbergi 2n= 52ehr, 2n= 56ehr) 89 lokalitedentoplanan 306 adet örneğinin molar karakter ölçüleri ve çiğneme yüzeyi varyasyonlarıaraştırıldı. Örneklerin tüm molarlarının çiğneme yüzeyi uzunluğu ve genişliği binoküleraltında ölçüldü ve fotoğrafları çekildi. Bu fotoğraflar kullanılarak her bir formun molarçiğneme yüzeyi varyasyonları belirlenerek birbirleriyle karşılaştırıldı. Molar çiğneme yüzeyivaryasyonlarının belirlenmesinde erkekler ve dişiler birlikte, eşeysel dimorfizmden dolayıistatistik analizlerde ise erkekler ve dişier ayrı ayrı değerlendirildi.ÖZET (devam ediyor)Molar çiğneme yüzeyinden alınan ölçüler kullanılarak bütün formlar t-testi ile birbirleriyleistatistiki olarak karşılaştırıldı. Ayrıca kromozomal formların molar ölçülerinin çok değişkenlianalizleri ve ayrışım fonksiyon analizi yapıldı. N. ehrenbergi'nin iki kromozomal formu M3yüzeyinde aşınmaya bağlı olarak oluşan mine adası şekilleri bakımından diğer formlardanayrılmaktadır. Molar karakter ölçülerinin t-testi analizlerine göre hem erkekelerde, hem dedişilerde N.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM. Sc. ThesisDETERMINATION OF MOLAR CHEWING SURFACE VARIATIONS IN SOMECHROMOSOMAL FOMRS OF Nannospalax leucodon, Nannospalax nehringi ANDNannospalax ehrenbergi (MAMALIA: RODENTIA) (N. leucodon 2n= 56Tr; N.nehringi: 2n= 38, 2n= 50D, 2n= 52G, 2n= 52K, 2n= 54K, 2n= 56G, 2n= 58G, 2n= 60; N.ehrenbergi 2n= 52ehr, 2n= 56ehr) IN TURKEYGülcan BECERM ŞZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of BiologyThesis Advisor: Assoc. Prof. Dr. Mustafa SÖZENJanuary 2007, 133 pagesIn this study, molar chewing surface variations and molar character measurements of 306specimens from 89 localities that belong to 11 chromosomal forms (Nannospalax leucodon2n= 56Tr; N. nehringi: 2n= 38, 2n= 50D, 2n= 52G, 2n= 52K, 2n= 54K, 2n= 56G, 2n= 58G,2n= 60; N. ehrenbergi 2n= 52ehr, 2n= 56ehr) of three mole rat species distributed in Turkeywere investigated. Molar chewing surface width and length of all molars of all specimenswere measured by a stereomicroscope and their photos were taken. By using these photos,molar chewing surface variations of each of the forms were determined and compared. Todetermine molar chewing surface variations males and females were evaluated together, onthe other hand, because of sexual dimorphism males and females were evaluated separately instatistical analysis.ABSTRACT (continued)By using measurements taken from molar chewing surface all forms were compared by t-test.Additionally molar measurements were evaluated in multivariate analysis and discriminantfunction analysis. The two chromosomal forms of N. ehrenbergi were separated from theothers by enamel patterns that related wearing by age on chewing surface of M3. The forms ofN.