Sürtünme kaynağıyla birleştirilmiş yüksek hız çeliği (HSS) ve AISI 1040 çeliklerinde mukavemet ve metalurjik özelliklerin incelenmesi
Investigation of the strength and metallurgical properties of high speed steels (HSS) and medium carbon steel AISI 1040 joined with friction welding
  1. Tez No: 199814
  2. Yazar: FATİH SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜMİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZETKaynak, üretim yöntemleri içinde çözülemeyen birleştirmeler arasında sayılmaktadır.Sürtünme kaynak yöntemi ise özellikle 1950 yıllarından sonra uygulamada kendisine yerbulmuş katı hal kaynak yöntemlerinden biridir. Sürtünme kaynak yöntemi ile çeşitli eksenelsimetriye sahip parçalar ve demir esaslı olan ya da olmayan metaller kolaylıklakaynaklanabilmektedir. Bu kaynak yönteminin her geçen gün artan bir hızda kullanıldığıuygulama alanlarından bir tanesi de takım endüstrisidir. Özellikle uç kısmının HSS (yüksekhız çeliği), sap kısmının ise orta karbonlu çelikten imal edilip bunların sürtünme kaynağıylabirleştirilmesiyle üretilen takımlar, hem malzeme hem enerji kazancı sağlanmış, daha da ötesimaliyette büyük kazançlar elde edilmiştir.Sunulan tezde, yüksek hız çeliği (HSS) ve orta karbonlu çelik türü olan AISI 1040,sürtünme kaynağıyla birleştirilmiş ve optimum parametreler elde edilmiştir. Daha sonra,optimum parametrelerde birleştirilen deney parçalarına tavlama yapılmış, bu birleştirmelerinmukavemet ve metalürjik özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.ANAHTAR KEL MELER: Sürtünme Kaynağı Yöntemi, Kaynak Kabiliyeti, HSS (YüksekHız Çeliği), AISI 1040 (Orta Karbonlu Çelik)iv
Özet (Çeviri)
SUMMARYAs a manufacturing process, welding is assumed to be a dissolvable manufacturingmethod. Friction welding, which is one of the solid phase welding methods, has been takinginto consideration in practical applications especially after 1950. By using friction welding,parts which have various axis symmetry and ferrous or non-ferrous metals can be weldedeasily. One of the application areas of this welding method that is widely used nowadays istool industry. Particularly, the tools produced by friction welding, that the tip area is made ofHSS (high speed steel) and the handle area is made of medium carbon steel, provide not onlymaterial saving but also provide energy saving.In this thesis, an experimental set-up was designed and constructed. HSS and a kindof medium carbon steel, AISI 1040, were welded by friction welding method and mechanicalproperties of jointed parts were compared to that produced by machining. Also, the joinedparts were annealed and strength and metallurgical properties are observed. Obtained resultswere commented on previous studies.KEYWORDS: Friction Welding Method, Welding Capability, HSS (High Speed Steel),AISI 1040 (Medium Carbon Steel)v