AA6013 / AA7075 alüminyum malzemelerin sürtünme kaynağı yöntemiyle birleştirilmesi ve analizi
AA6013 / AA7075 combination and analysis of aluminum materials with friction welding method
- Tez No: 600701
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KOÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada AA6013 ile AA7075 malzemelerinin, farklı kaynak parametreleri (hız, basınç ve zaman) kullanarak sürtünme kaynağı yöntemi ile birleştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Birleştirilen numunelerin titreşim analizi, mikroyapıları ve makrosertlik ölçümleri incelenmiştir. Değiştirilen kaynak parametrelerinin, yapılan incelemelere etkisi araştırılmıştır. Ayrıca kaynak kalitesinin belirlenmesinde tahribatsız muayene yöntemi olan titreşim analizinin kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bölüm 1'de giriş yapılarak sürtünme kaynağı ile ilgili yapılan çalışmaların literatür bilgisi ve sürtünme kaynağıyla birleştirilen malzeme çiftleri verilmiştir. Bölüm 2'de sürtünme kaynağı yönteminin tarihçesi, sürtünme kaynak çeşitleri, sürtünme kaynağında kullanılan parametreler, yöntemin avantaj ve dezavantajları verilmiştir. Bölüm 3'te titreşim teorisi ve FFT (Fast Fourier Transform) analizi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bölüm 4'te yapılan AA6013 ve AA7075 çiftlerinin sürtünme kaynağı birleştirilmesinde kullanılan deneysel çalışmaların aşamaları, metalografik numunelerin hazırlanması, sertlik ölçümü ve SEM görüntülerine yer verilmiştir. Bölüm 5'te elde edilen sonuçlar verilmiş ve genel değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, AA6013 and AA7075 materials were combined with friction welding method using different welding parameters (speed, pressure and time). Vibration analysis, microstructure analysis and macrohardness measurements of the combined samples were examined. The effect of modified welding parameters on the examinations was investigated. In addition, the usability of vibration analysis, which is a non-destructive testing method, was investigated. In the introduction of Chapter 1, literature data of the studies on friction welding and material pairs combined with friction welding are given. In Chapter 2, the history of friction welding method, types of friction welding, parameters used in friction welding, advantages and disadvantages of the method are given. Chapter 3 provides general information about vibration theory and FFT (Fast Fourier Transform) analysis. The steps of the experimental studies used in the friction welding of AA6013 and AA7075 pairs, preparation of metalagrophic samples, hardness measurement and SEM images are given in Chapter 4. The results obtained in Section 5 are given and general appraisals are made.