Analitik ağ süreci ve bulanık mantık kullanımıyla kalite fonksiyon yayılımının mobilya sektöründe uygulanması
The implementation of quality function deployment in furniture sector using analytic network process and fuzzy logic
  1. Tez No: 199866
  2. Yazar: DENİZ OKUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZÜLAL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ANAL T K AĞ SÜREC VE BULANIK MANTIK KULLANIMIYLAKAL TE FONKS YON YAYILIMININMOB LYA SEKTÖRÜNDE UYGULANMASI(Yüksek Lisans Tezi)Deniz OKULGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETKalite Fonksiyon Yayılımı (KFY), müşteri isteklerini ilgili ürün ve tasarımihtiyaçlarına dönüştürmede kullanılan bir planlama yöntemidir. Tasarımve kalite geliştirmede ürün performansını etkileyen mühendislikkarakteristiklerinin tanımlanması ve geliştirilmesi gereklidir. Bu dakalite fonksiyon yayılımının uygulanmasıyla olur. KFY uygulamasındakiamaç daha yüksek müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Özellikle kısıtlıkaynaklar, artan rekabet ve ürün karmaşıklığı nedeniyle, yüksek müşterimemnuniyetine ulaşmada, müşteriye dayalı kalite yönetimi ve ürüngeliştirme sistemine gerek duyulur. KFY, müşteri ihtiyaçlarını ölçülebilirürün teknik gereksinimlerine dönüştürmede kullanılan kalite evi adıverilen bir planlama matrisiyle başlar. Bu çalışmada, kalite evinde,müşteri ihtiyaçları ve ürün teknik gereksinimleri arasındaki ilişkileribelirlemede ve ürün teknik gereksinimlerinin önem derecelerininhesaplanmasında analitik ağ süreci (AAS) kullanılmıştır. Kalite evisürecinde çeşitli subjektif değerlendirmelere dikkat etmek gerekir.Dilsel değerlendirmelerdeki belirsizliklerle mücadelede simetriküçgensel bulanık sayılardan yararlanılmıştır. Üründeki fonksiyonelilişkilerin belirsizliği sebebiyle, bulanık ortamda ürün planlama zor halegelmiştir. Bu çalışmada ürün tasarım sürecinde bulanıklıkla başaçıkabilmek için, müşteri istekleri ve ürün teknik gereksinimleriarasındaki ilişkilerin gösteriminde bulanık yaklaşıma başvurulmuştur.Oluşturulan modele göre bir mobilya firmasında yapılan uygulamayayer verilmiştir. Uygulama çalışmasında bir elbise dolabı için,dayanıklılık, kulanım kolaylığı, estetiklik, kapak ve çekmecelerin açılışbiçimi ve raf ve askı sayısının yeterliliği müşteri istekleri olarak;malzemenin cinsi, kullanılan ek aparatlar, işçilik, kaplama/boya/cila veboyutlandırma da teknik gereksinimler olarak belirlenmiştir. Yapılananaliz sonucunda dayanıklılık ve kullanım kolaylığı eşit önemle, enönemli müşteri istekleri ve buna bağlı olarak kullanılan ek aparatların daen önemli teknik gereksinim olduğu sonucuna varılmıştır.Bilim Kodu : 906.1.070Anahtar Kelimeler : Kalite fonksiyon yayılımı, bulanıklık, AASSayfa Adedi : 155Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Zülal GÜNGÖR
Özet (Çeviri)
THE IMPLEMENTATION OF QUALITY FUNCTION DEPLOYMENT INFURNITURE SECTOR USING ANALYTIC NETWORK PROCESS ANDFUZZY LOGIC(M.Sc. Thesis)Deniz OKULGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTQuality Function Deployment (QFD) is a well-known planningmethodology for translating customer needs into relevant design andproduction requirements. In design and quality improvement, theengineering characteristics that affect product performance areidentified and improved to maximize customer satisfaction. This isusually done by implementation of QFD. The intent of applying QFD isto achieve higher customer satisfaction. Especially, the limitedresources, increased market competition and product complexityrequire a customer-driven quality management and productdevelopment system achieving higher customer satisfaction. QFDstarts with the house of quality (HOQ), which is a planning matrixtranslating the customer needs into measurable product technicalrequirements (PTRs). In this paper, the analytic network process (ANP)is used to consider the interrelationships among customer needs andPTRs and calculate the importance levels of PTRs in the HOQ. Specialattention is paid to the various subjective assessments in the HOQprocess, and symmetrical triangular fuzzy numbers are suggested foruse to capture the vagueness in people's linguistic assessments.Owing to the typical vagueness or imprecision of functionalrelationships in a product, product planning is becoming more difficult,particularly in a fuzzy environment. In this paper, for dealing with thefuzzy nature in the product design processes, fuzzy approaches areapplied to represent the relationships between customer needs andtechnical requirements. An application in a furniture company ispresented to illustrate the proposed framework. For a wardrobe, thecustomer needs that are determined as the most important according toa market survey are ?endurance?, ?easy to use?, ?aesthetics?, ?openway of drawer and lid? and ?enough quantity of shelf and hanger?. Onthe otherhand the technical requirements are determined as ?type ofmaterial?, ?additional equipment used?, ?workmanship?,?plate/paint/varnish? and ?dimension?. The result of the analysisindicates that the most important customer needs are ?endurance? and?easy to use? with same importance value and the most importanttechnical requirement is ?the additional equipment used?.Science Code : 906.1.070Key Words : Quality function deployment, fuzzy, ANPPage Number : 155Adviser : Prof.Dr.Zülal GÜNGÖR