Taş mastik asfalt karışımında katkı maddesi olarak fiber yerine diatomitin uygulanabilirliğinin araştırılması
Experimental investigations on the usage of the diatomite instead of fiber in the stone mastic asphalt mixture
  1. Tez No: 199867
  2. Yazar: SERDAR KAŞAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Ülkemizde yolcu ta ımacılı ının % 95' i ve yük ta ımacılı ının yakla ık % 90' ıkarayolları üzerinde yapılmaktadır. Bununla birlikte yollarımızda; artan trafikhacmi, a ırı yükleme, iklim ve yapım ko ullarından gelen olumsuz etkiler deeklendi inde yorulma, tekerlek izi olu umu ve ondülasyon gibi kalıcıdeformasyonlar olu maktadır. Yollarımızın yaygın olarak görülen bozulmaekli a ır ta ıtların etkili oldu u a ırı yüklemeden kaynaklanan tekerlek izi(Rutting) olu umlarıdır. Asfalt karı ımı uygulamalarının maliyeti çok büyükrakamlara ula maktadır. Yol yapımında kullanılan harcamaların amacınaula tı ını görmemiz, imalatların istenilen kalitede, titizlikte yapılması ve geli enteknolojileri zamanında takip edip ülkemiz artlarına göre uyum sa lamamızlabirebir ilgilidir. Di er sıcak karı ım çe itlerine göre Ta Mastik Asfalt (TMA)karı ımlarının sıcak iklim ko ullarında ve a ır trafik yükleri altında iyidavranı gösterdi i konuyla ilgili ki iler tarafından bilinmektedir. Finansalkaynaklarımızın kısıtlı olması nedeniyle her türlü mühendislik projelerimizinekonomik, verimli, hizmet süresi boyunca çok fazla bakım masrafıgerektirmeyen imalatlar olması gerekmektedir. Bu kapsamda, kaplamanınperformansını artırmak için TMA karı ımlarının yol yapımında kullanımı önplana çıkmaktadır. TMA karı ımların geli tirilmesi, ülke artları içindeuygulanabilirli inin artması, yollarımızın daha uzun süre bozulmadan hizmetvetmesi açısından önem ta ımaktadır. Bu çalı mada; Diatomit katkısının TMAkarı ımlarda uygulanıp uygulanamayaca ı ve ülkemiz ekonomisinesa layabilece i yararlar ara tırılmı tır. Bu amaçla Marshall dizaynı deneyleri,plastik deformasyonlara kar ı davranı ı belirleyen tekerlek izinde oturma tayini(Rutting) deneyleri, önemli bir deney olan karı ımların tekrarlı yük altındayorulmaya kar ı direnç dayanımını belirleyen yorulma (Fatigue) deneyleri veindirek çekme mukavemeti deneyleri yapılarak bunlardan elde edilen verilerkullanılarak, diatomitin TMA karı ımlarının performansı üzerindeki etkisiara tırılmı tır.Bilim Kodu : 911.0.822Anahtar Kelimeler : Ta Mastik Asfalt, Tekerlek zi, Diatomit, YorulmaSayfa Adedi : 188Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. M.Kür at ÇUBUK
Özet (Çeviri)
In our country 95 percent of the passenger transportation and approximately 90percent goods transportation are provided by using the highway transportationsystem. However on the our highways, increasing high volume of annualaverage daily traffic (AADT) and over loading and addition of negative effectsof climate and construction conditions cause the permanent deformations likethat fatigue cracking, rutting and shoving. The most common deterioration typeis the rutting due to the heavy vehicles and their overloading. The constructioncost of the bituminous hot mixtures reaches huge prices. If we don?t want to thecosts come to nothing we must construct high quality roads with adaptation ofdeveloping technology, regarding the our country conditions. It is known bypeople interested in highways technology SMA (Stone Mastic Asphalt) mixturesbehaviours are better than the other hot mix types in the hot climate conditionsand under the heavy traffic loads. Because of our restricted financial sourcesevery type of engineering projects must be economic, productive and it has lowmaintenance cost. In this aspect, the use of SMA mixtures provides significantadvantages in improving the performance of pavements. Improving the newtype of the SMA mixtures and increasing application of SMA mixtures are veryimportant to prolong the pavement life. In this study, it was investigated thatDiatomite material can be applied or not in the SMA mixture and its advantagesviifor the our country economy. For that purpose, Marshall designs were preparedand the rutting tests were performed to find out plastic deformation behaviorsand the fatigue life of the SMA mixtures was determined using four pointbending beam fatigue test. And also indirect tensile tests were carried out on theSMA mixtures. Therefore, the effects of the diatomite on the performance ofSMA mixtures were researched, by analysising these tests results.Science Code : 911.0.822Key Words : Stone Mastic Asphalt, Rutting, Diatomite, FatiguePage Number : 188: Yrd. Doç. Dr. M.Kür at ÇUBUKAdviser