Geleneksel Tekirdağ evlerinin iç mekan analizi
Analysis of interior space of the traditional Tekirdağ houses
- Tez No: 199868
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAT DÖNGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
GELENEKSEL TEK RDAĞ EVLER N N Ç MEKÂN ANAL Z(Yüksek Lisans Tezi)Ömer GÜMÜŞGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETBu çalışmada Geleneksel Tekirdağ evlerinin iç mekanında kullanılan sabit yadahareketli donatı elemanları ile aksesuarlarının teknik ve süsleme özelliklerininbelirlenmesi ve bunların kullanıcılarda fonksiyonel/algı davranışsaldeğerlendirmeleri üzerindeki etkilerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Buamaçla, Tekirdağ ilinin merkez yerleşim alanında bulunan ve içerisinde halenoturulan 20 adet Geleneksel ev araştırma kapsamına alınmıştır. Bu evlerden 4tanesi ticari amaçlı, diğerleri ise mesken olarak kullanılmaktadır. Araştırmaverileri; sistematik gözlem yapma ve anket tekniği ile elde edilmiştir. Ayrıca,evlerin adres bilgileri ve mimari özellikleri ile evlerin planları ve fotoğraflarıher bir ev için ayrı düzenlenmiş olan bir envanter form üzerinde toplanmıştır.Sonuç olarak, Geleneksel Tekirdağ evlerinin mimari özellikleri ile bu evlerdekullanılan sabit yada hareketli donatı elemanlarının karakteristik özellikleritespit edilmiş olup, günümüzde ataerkil aile yaşam biçiminin yerini çekirdekaileye bırakması sonucunda bu evlerin kullanıcılarına büyük gelmeye başladığıve evlerin birkaç odası dışında kullanılmaz hale geldiği tespit edilmiştir.Özellikle, bu evlerde yaşayan dar gelirli ailelerin ekonomik durumları yetersizolması nedeniyle evlerin günümüz koşulları adaptasyonu sürecinde gereksinimduydukları değişiklikleri yapmadıkları görülmektedir.Bilim Kodu : 711.3.023Anahtar kelimeler : Türk evi, Geleneksel Tekirdağ evi, Oturma odası,ç mekân analizi, Donatı elemanlarıSayfa Adeti : 181Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nihat DÖNGEL
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF INTERIOR SPACE OF THE TRADITIONAL TEK RDAĞHOUSES( M.Sc.Thesis )Ömer GÜMÜŞGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTARCTIn This research,it is aimed to determinate the ornamentation and technicalcharacteristics of static or active equipments which were used in the interiorplace of traditional Tekirdağ dwellings and to fix their functional andbehaviorial effects on users. To achieve this,twenty traditional dwelling whichare settled in the centre of the city were anlysed. Four of them are being usedfor income and the others for house. The datums of the research were obtainedby sistematical observation and questionnaire. By the way, the architecturalcharacteristics, the plans, the photos and the adresses of the dwellings werearranged seperately and pointed out on an inventory form. As a result, thetraditional Tekirdağ dwellings architectural characteristics and thecharacteristics of the equipments used as static or active, were totally fixed. Thisinformation shows that. Today there is no sign of patriarchal family. Instead,these houses include only few members. So, it can be easily realized that manyparts of the house have to be out of use. Because of the lower econmicalconditions, some landlords can't have their houses adaptated to the today'snovelty.Science Code : 711.3.023Key Words : Turkish Hause,Traditional Tekirdağ Hause , Living roomAnalysis of interior space, Analysis of Interior desing, InteriorElemennts.Page Number : 181Advires : Asist. Prof. Dr. Nihat DÖNGEL