Ekzojen epidermal büyüme faktörü'nün tükürük bezi oksidan olaylarına zaman bağımlı etkisi
The time course effect of exogenous egf administration on oxidative stress of submandibulary gland
  1. Tez No: 199869
  2. Yazar: SEDA TAŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞULE COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ivEKZOJEN EP DERMAL BÜYÜME FAKTÖRÜ'NÜNTÜKÜRÜK BEZ OKS DAN OLAYLARINAZAMAN BAĞIMLI ETK S(Yüksek Lisans Tezi)Seda TAŞIRGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETEpidermal büyüme faktörü (EGF), çenealtı tükürük bezi (submandibular bez) vetükürükte yüksek konsantrasyonda bulunur. EGF gibi çeşitli büyüme faktörleriyara iyileşmesi sürecinde önemli rol oynarlar. Ağız yaralarına uygulanan EGF'nin tükürük bezi oksidatif olaylarına etkilerinin araştırıldığı çok az sayıdaçalışma bulunmaktadır. Bu sebeple ağız mukozasında cerrahi kesi yarasına EGFuygulamasının, tükürük bezi oksidatif olayları üzerine etkilerini, zaman bağımlıolarak araştırmayı planladık.Deneylerde Yeni Zelanda albino tavşanlar (erkek, n=43, 2,5 ± 0,4 kg) kullanıldı.Submukozal kesi yapıldıktan sonra tavşanlar iki eşit gruba ayrıldılar: 1- Tedaviedilmeyen yaralar, 2- EGF implante edilmiş yaralar. Yaralanmadan sonraki 1., 3.ve 5. günlerde tavşanlar kulak veninden aşırı dozda sodyum pentobarbitalverilerek feda edildiler. Tükürük bezleri hemen çıkarılarak, lipitperoksidasyonunun son ürünü olan tiyobarbitürik asit reaktif maddeleri(TBARS), önemli antioksidanlar olan glutatyon (GSH), askorbik asit (AA) veoksijene bağlı savunma mekanizmalarında konakçı savunmasında rol alanenzimlerden olan miyeloperoksidaz (MPO) aktivitesi spektrofotometrik yöntemleölçüldü. Sonuçlar Anova Varyans Analizi ve Mann Whitney U testi ilekarşılaştırıldı.vSonuç olarak ekzojen EGF uygulamasının yara iyileşmesindeki olumlu etkilerinedeniyle, tükürük bezi dokusunda kontrollerle kıyas edildiğinde, TBARSdüzeylerinde bir azalmaya neden olurken; MPO aktivitesini arttırmıştır. Bunlarailaveten enzimatik olmayan antioksidanlardan GSH düzeylerinde değişmeyeneden olmamıştır, AA düzeylerinde ise azalmaya neden olmuştur.Bilim Kodu : 203.1.057Anahtar Kelimeler : EGF, submandibular bez, lipit peroksidasyonu,antioksidan, MPO, vitamin CSayfa Adedi : 88Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Şule COŞKUN
Özet (Çeviri)
viTHE T ME COURSE EFFECT OF EXOGENOUS EGFADMINISTRATION ON OXIDATIVE STRESS OFSUBMANDIBULARY GLAND(M.Sc. Thesis)Seda TAŞIRGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTEpidermal growth factor (EGF) is found in high concentrations insubmandibular gland (SMG) and saliva. Various growth factors such as EGFplay significant roles during wound healing process. There are limited numbersof studies on the effect of exogenous EGF implantation on oxidative events ofsalivary gland. That is why we planned to investigate the effects of oralsubmucosal implanted EGF on the oxidative stress of salivary gland.In this study we used New Zeland albino rabbits (male, n=43, 2,5 ± 0,4 kg). Aftersubmucosal incisions were made the rabbits were divided into two equal groups:1- Untreated wounds 2- EGF implanted wounds. The rabbits were killed byexcess of sodium penthobarbitale anesthesia on the 1st, 3th and 5th days ofpostwounding. Submandibular glands were excised immediately. The levels ofthiobarbituric acid substances (TBARS), last products of lipid peroxidation,glutathione (GSH) and ascorbic acid (AA), important antioxidants, and theactivity myeloperoxidase (MPO) enzyme that takes role in oxygen-mediated hostdefence mechanisms were measured by spectrophotometrically. Results werecompared by Anova Variance Analysis and Mann Whitney U test.In conclusion, exogenous EGF treatment caused a decrease in TBARS levels ofsalivary gland and increase in MPO activity of salivary gland because of itsviipositive effects on wound healing. GSH levels of salivary gland were not changed.And finally, AA levels of salivary gland were decreased.Science Code : 203.1.057Key Words : EGF, salivary gland, lipit peroxidation,antioxidant, MPO, Vitamine CPage Number : 88Adviser : Doç. Dr. Şule COŞKUN