Titreşim sebepli yüzey kalitesi üzerinde takım tutucu modifikasyonlarının etkisinin deneysel olarak araştırılması
Investigation of experimental research of the effect tool holder modification cause on the surface quality
  1. Tez No: 199872
  2. Yazar: ENGİN MURAT BAHAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
TİTREŞİM SEBEPLİ YÜZEY KALİTESİ ÜZERİNDE TAKIM TUTUCUMODİFİKASYONLARININ ETKİSİNİN DENEYSEL OLARAKARAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Engin Murat BAHARGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada; torna tezgahında kullanılan MTJNR 2525 M16 takımtutucularda meydana gelen titreşimlerin yüzey pürüzlülüğüne etkisiincelenmiştir. Bunun için SAE1040 çelik malzeme ile TAKIMSAŞ firmasıtarafından üretilmiş üç adet MTJNR 2525 M16 takım tutucu kullanılmıştır.Takım tutuculardan bir tanesinin orijinal hali değiştirilmezken diğer iki tanesiüzerlerinde meydana gelen titreşimi absorbe etmek için, takma ucun bağlandığıbölümün hemen arkasından bir tanesi düşey bir taneside yatay düzlemde olmaküzere tel erozyon tezgahında ?Z? profilinde kesilerek arasına alüminyum plakayerleştirilmiştir. Bu üç farklı takım tutucu ile aynı kesme şartlarında deneyleryapılarak elde edilen yüzey pürüzlülük değerleri karşılaştırılmıştır. Deneyleriçin; kesme hızı (Vc) 100 m/dak, talaş derinliği (a) 1 mm ve ilerleme (s) 0,2mm/dev seçilmiştir. Deneyler; 50 mm çapında ve 300 mm boyundaki SAE1040çelik malzemenin üzerinden CNC torna tezgahında her bir işlem için 100mm'likkısımdan talaş kaldırmak suretiyle gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda herbir takım tutucu ile işlenen parçaların, yüzey pürüzlülük değerleri 5,27µm,5,56µm ve 6,39µm olarak ölçülmüştür. Alüminyum plaka yerleştirilerekhazırlanan takım tutuculardan elde edilen yüzeylerin orijinal katerden eldeedilen yüzeyden daha iyi olduğu görülmüştür. Ayrıca talaş kaldırma esnasındaoluşan esas kesme kuvveti (Fc), ilerleme kuvveti (Ff) ve pasif kuvvet (Fp) her üçkater için ayrı ayrı KİSTLER 9257b marka piezoelektrik dinamometre ileolçülmüştür. Ölçümler sonucunda üzerinde herhagibir değişiklik yapılmayantakım tutucuda Fc= 500N, Ff=281N ve Fp= 257,81N'luk kuvvetler ölçülürken;düşey ve yatay düzlemde ?Z? profilinde tel erozyonda kesilerek arasınaalüminyum plaka yerleştirilen takım tutuculardan 2 nolu katerde (yataydüzlemde kesilen) Fc= 552N, Ff= 340N ve Fp= 303N, 3 nolu katerde (düşeydüzlemde kesilen) Fc= 502N, Ff= 317N ve Fp= 262N' luk maksimum kuvvetlerölçülmüştür.Bilim Kodu : 708Anahtar Kelimeler : Titreşim, yüzey pürüzlülüğü, kesme kuvvetleriSayfa Adedi : 76Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Abdullah DURAN
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF EXPERIMENTAL RESEARCH OF THEEFFECT OF TOOL HOLDER MODIFICATIONS HAVING AVIBRATION CAUSE ON THE SURFACE QUALITY(M. Sc. Thesis)Engin Murat BAHARGAZİ UNİVERSTYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this study; the effect of vibration occured in MTJNR 2525 M16 tool holder,used in lathe workbench, to surface roughness is analysed. For this study threeMTJNR 2525 M16 tool holder which is produced by TAKIMSAŞ company withSAE1040 steel material is used. While one of the tool holder is kept original andthe others, one of them is vertical and the other is horizontal, cut into as ?Z?shape in the wire erosion workbench to absorb the vibration occuring in theirupper surface and an aluminium plate has placed between parts. The surfaceroughness values obtained by doing tests under the same cutting conditions withthese three different tool holders are compared. For tests; cutting speed (Vc)100 m/min, sawdust depth (a) 1 mm, and feeding (s) 0,2 mm/rev is chosen. Testsare effected by removing sawdust from upper surface 100mm part for eachprocess of SAE1040 steel materials, 50mm diameter and 300mm length. Afterthe tests, surface roughness values of parts operated with each tool holder ismeasured as 5,27µm, 5,56µm and 6,39µm. It was seen that the surfaceroughness of sample which was turned by modificated sample is better quality.Also during the test the cutting force that occurs while removing sawdust (Fc),feeding force (Ff) and the passive force (Fp) are measured with KISTLER 9257bpiesoelectronic dynamometer for each cutter. After measurements when theforces of first (original) sample are measured as; Fc= 500N, Ff=281N and Fp=257N, and the forces of the modificated cutter sample 2 number (horizontal cut)is measured Fc= 552N, Ff= 340N and Fp= 303N, 3 number (vertical cut) ismeasured Fc= 502N, Ff= 317N and Fp= 262N.Science code : 708Keywords : Vibration, Cutting force ,Surface roughnessPage Number : 76Adviser : Assist. Prof. Dr. Abdullah DURAN