Otomatik test cihazları ile aviyonik ünitelerin test edilmesi
Automatic test equipment testing process of avionic
  1. Tez No: 199874
  2. Yazar: NİHAT KARABULUT
  3. Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ivOTOMAT K TEST C HAZLARI LE AV YON K ÜN TELER NTEST ED LMES(Yüksek Lisans Tezi)Nihat KARABULUTGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜŞubat 2007ÖZETBu çalışmada, uçak aviyoniklerinin testinde kullanılan Otomatik TestCihazları (Automated Test Equipment-ATE) incelenmiş ve ThrootleGrip ünitesinin faaliyet kontrollerini yapabilen bir ATE sistemioluşturularak test edilmiştir.Öncelikle ATE'nin teknik özellikleri ile tasarım boyunca izlenecek yolhakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Uygulama kapsamında Throotle Gripünitesi örnek olarak seçilmiş ve test esnasında kullanılacak bir donanımtasarlanmıştır.Tasarlanan test sisteminde, görsel açıdan kullanıcıya yardımcı olacakbasit menülerden oluşmuş bir test programı, Delphi programlamadilinde yazılmıştır. Test programı, test işlemi sonucunda karşılaştığıproblemleri de ekrandan kullanıcıya bildirmekte ve sorunun hızlı birşekilde giderilmesine imkan sağlamaktadır.Bilim Kodu : 905.1.034Anahtar Kelimeler : Otomatik Test Sistemleri, Test Program SetSayfa Adedi : 69Tez Yöneticisi : Dr.Nursel AKÇAM
Özet (Çeviri)
vAUTOMATIC TEST EQUIPMENT TESTINGPROCESS OF AVIONIC(M.Sc.Thesis)Nihat KARABULUTGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGYFebruary 2007ABSTRACTIn this study, The Automated Test Equipments (ATE) which are used inthe testing process of aircraft avionics have been investigated and anATE, which can carry out the operability controls of a Throttle Grip Unit,has been designed and tested.At first, the technical properties of an ATE and detailed informationabout the way that will be followed during the design process has beengiven, second under the scope of the application, the Throttle Grip Unithas been choosen as an example and an hardware which will be usedduring the test process, has been designed. In the test system whichhas been designed, a test program, which consists of simple menusthat will help the users visually, has been constructed by using DelphiProgramming Language. The test program indicates the problems,which are faced after the testing process, on the screen and providesthe user an opportunity to overcome them in a rapid way.Science Code : 905.1.034Key Words : Automatic Test Equipment, Test Program SetPage Number : 69Adviser : Dr. Nursel AKÇAM