Prizmatik parçaların frezelenmesi esnasında, kesici uç sayısının takım ömrü ve yüzey pürüzlülüğü açısından değerlendirilmesi
Evaluation of cutter insert number for tool life and surface roughness during milling of prismatic parts
- Tez No: 199875
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN DİLİPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, AISI D3 soğuk iş takım çeliğin CNC dik işleme merkezinde,kaplamalı karbür takımlarla işlenmesinde, kesici uç sayısı, kesme hızı veilerleme miktarının, takım ömrü, kaldırılan talaş hacmi ve yüzey pürüzlülüğüüzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusundayapılan deneysel çalışmalar iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada,yüksek kesme hızlarının kullanıldığı işlenebilirlik deneylerinde talaş kaldırmaparametreleri ve kesici takım uç sayısının takım ömrü ve kaldırılan talaş hacmiüzerindeki etkileri araştırılmıştır. Takım ömrü, yan kenar aşınması (VB)dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, elektron tarama mikroskobu(SEM) kullanılarak aşınan takımların aşınma davranışları belirlenmeyeçalışılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise ortalama yüzey pürüzlülükdeğeri (Ra) ölçülmüştür. Bu amaçla yapılan deneylerde ideal kesme hızlarıkullanılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda kesici uç sayısı, kesme hızı veilerleme miktarının artmasıyla takım ömrünün azaldığı belirlenmiştir. Diğertaraftan kesici uç sayısı ve ilerleme miktarının artmasıyla kaldırılan talaş hacmide artarken, yüksek kesme hızı değerlerinin seçilmesiyle azalmıştır. SEMincelemeleri sonucunda yanak aşınmasının kesici takımdaki hâkim aşınma tipiolduğu görülmüştür. Yüzey pürüzlülük değerleri, kesici uç sayısı ve ilerlememiktarının artmasıyla artarken, kesme hızının önemli bir etkisi gözlenmemiştir.Yüzey pürüzlülüğü üzerinde en etkili parametreler sırasıyla kesici uç sayısı,ilerleme miktarı ve kesme hızı olmuştur.Anahtar Kelimeler : Frezeleme, Takım aşınması, Takım ömrü, Kaldırılan talaşhacmi, Yüzey pürüzlüğü, Kesici uç sayısı
Özet (Çeviri)
In this study, effect of cutter insert number, cutting speed and feed rate on toollife, removed chip volume and surface roughness was aimed to investigate whenAISI D3 cold work tool steel was machined with coated carbide tools on a CNCvertical machining center. Tests were performed in two steps. In the first step,effects of the chip removing parameters and cutter tool insert numbers on toollife and removed chip volume were investigated in machinability tests using ofhigh cutting speeds. Tool life has been calculated taking into account of flankwear (VB). In addition, wear behaviors were tried to determine using electronscanning microscope (SEM). In the second step, Ra surface roughness wasmeasured. Ideal cutting speeds was used at surface roughness tests. As a resultof tests, decreasing of tool life was determined when cutter insert number andfeed rate increased. On the other hand, chip volume increased with increasingfeed rate and number of inserts and it decreased with increasing cutting speeds.As a result of SEM investigations, flank wear was seen as dominant wear wastype on cutter tool.Surface roughness values increased with increasing cutter insert number andfeed rate but an important effect of cutting speed wasn?t observed. The mosteffective parameters on surface roughness are respectively cutter insertnumber, feed rate and cutting speed.Key Words : Milling, Tool wear, Tool life, Removed chip volume,Surface roughness, Number of inserts