CATIA ortamında makina elemanlari ile tasarımda otomasyon
The automation in design with machine elements in CATİA cad program
- Tez No: 199880
- Danışmanlar: DR. YUNUS KAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
ivCATIA ORTAMINDA MAKİNA ELEMANLARI İLE TASARIMDAOTOMASYON(Yüksek Lisans Tezi)İbrahim UTANIRGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜŞubat 2007ÖZETMakine parçalarının büyük bir kısmını standart makine elemanlarıoluşturmaktadır. Bir makinenin imalatı öncesi; bütün parçaları ile (makineelemanları, vb.) birlikte tasarlanması, o ürünün üretim kalitesinietkilemektedir. Yapılan tasarımlarda bir süreklilik vardır. Çünkü yapılantasarım; uygun tasarıma ulaşılıncaya kadar da sürekli değişmektedir. Dolayısıile tasarım süreçlerinin uzunluğu, hata kaynaklı geri dönüşler ve standartolmayan çalışmalar her zaman kaynak kaybı oluşturacaktır.Bu çalışmada, bir sistem geliştirilmiştir. Sistemde tasarımda ihtiyaç duyulanmakine elemanları daha kısa sürede oluşturulabilmektedir. Sistem; CATIABDT/BDİ ortamında geliştirilmiştir. CATIA V5 programının kullanıcıya açık;kod girme ve program geliştirme araçları; Knowledgeware, VBA ve Catalogaraçları kullanılmıştır. En yaygın kullanılan makine elemanlarının ihtiyaçduyulduğu her an oluşturulmasında kullanıcı etkileşimli diyalog pencerelerioluşturulmuştur. İstenilen makine elemanının CATIA ortamında; katı veparametrik bir yapıda otomatik olarak modellenebilmesi sağlanmıştır. Sonuçolarak; tasarımdan imalata olan ürün geliştirme süreci boyunca; küçük de olsabazı işlemlerin otomasyonu gerçekleştirilmiş; olası kayıplar azaltılmıştır.Bilim Kodu : 708.3.028Anahtar Kelimeler : BDT, Özelleştirme, Otomasyon, Makine ElemanlarıSayfa Adedi : 198Tez Yöneticisi : Dr. Yunus KAYIR
Özet (Çeviri)
ivTHE AUTOMATION IN DESIGN WITH MACHINE ELEMENTS IN CATIACAD PROGRAM(M.Sc.Thesis)İbrahim UTANIRGAZİ UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYFebruary 2007ABSTRACTA lot of machine parts consist of standard machine elements. Designing aproduct together with all other parts affects manufacturing quality. There is astable process in all designs implemented. Because, the design is constantlymodified to make it optimal. Therefore, long design periods, feed back becauseof mistakes, and non standard works will cause time loss.In this study, a system has been developed. Standard machine elementsnecessary for each design can be modeled much faster. This system wasdeveloped in CATIA CAD/CAE/CAM program. Knowledgeware, VBA andCatalog tools which have open structure for the user to input codes and writeprograms of CATIA V5 were used to develop this system. In this system; thedialog windows are implemented to model standard machine elements whichare commonly used. Any selected machine element can be automaticallymodeled in solid and parametric structures by the system.Due to some design processes were automated in all through the improvementof product process from design to manufacturing, some automation in designwere achieved and reduced time loss.Science Code : 708.3.028Key Words : CAD, Customization, Automation, Machine elementsTotal Page : 198Project Manager : Dr. Yunus KAYIR